Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

İstanbul'da İlk Dolmuş Seferi

Çoğumuzun günlük hayatta defalarca kullanmışızdır dolmuşları. Günümüzün en önemli ulaşım araçlarındandır diyebiliriz. E tabi taksileri de sık sık kullanıyoruzdur. Ama ekonomik açıdan baktığımız zaman dolmuşların daha ideal olduklarını söyleyebiliriz herhalde. Belki taksilere oranla daha konforlu bulamayabiliriz. Hatta büyük şehirlerde çoğumuz ayakta gidiyoruzdur eminim. Ekonomik durumları da düşünmek durumunda kaldığımızdan dolmuşlar genellikle ilk tercihimiz oluyor. Peki, İstanbul da ilk dolmuş seferi nasıl başladı? Peki, ilk dolmuşu kim buldu? Peki, gerçekten topluma faydalı mıdır? İstanbul trafiğine çözüm oluyor mudur?

İstanbul'da İlk Dolmuş Seferi
İstanbul'da İlk Dolmuş Seferi Cem Güner
Bu içerik 1025 kez okundu.

İstanbul geçmişe dönülüp bakıldığı zaman geçmiş dediğim 90 100 yıl öncesine kadar İstanbul’da kara ulaşımında ve caddelerde tramvaylar ve sayısı pek de fazla olmayan gayet konforlu olarak nitelendirebileceğimiz taksiler ve yeni yeni piyasalara giren otobüslere sık sık rastlanıyordu. E tabi günümüzde de görüldüğü üzere taksileri kullanmak geçmişte de olduğu gibi çoğumuzun kolay kolay kullanamadığı ulaşım aracıydı. E tabi o zamanlarda savaşlardan çıkan Türkiye ekonomik sıkıntılar yaşıyordu. Tabi bu gibi nedenlerden taksiler kullanılamaz hale geldi ve yavaş yavaş tramvaylar daha kullanışlı hale geldi.

 

AŞÇI HALİT

O dönemlerde Cağaloğlu’nda lokantada aşçılık yapan Halit adında biri vardı. Şoförlere hayranlığı ile tanınan Halit, lokantasını sattı ve Ford markalı bir otomobil aldı. Kendine bir müşteri bulmuş ve 80 kuruş karşılığında Nişantaşı’n dan dan alıp Eminönü ne götürüyordu. Ancak gel gör ki o müşterisinde ekonomik kriz vurmuştu. Ama Aşçı Halit boş durur mu o müşterisiyle aynı yöne giden 3 müşteri daha bulmuştu ve toplam ücreti 4 e bölmüştü. Artık bundan sonra başka yollara da başvurmayı düşünerekten sabahları tramvay bekleyenlerin yanına gidip tramvaya verecekleri parayı kendisine verilip taksime götüreceğini söylüyordu. Ve böylelikle daha fazla yolcu topluyordu artık. Bu gidişle ilgi artmıştı artık. Böyle ilk dolmuş hattı Aşçı Halit tarafından kurulmuş oldu.

Ha bu arada şunu da es geçmeyelim ki ilk dolmuş hattı istikameti Karaköy-Taksim olmuştur. Ücreti de 10 kuruştu.

Aşçı Halit Cumhuriyet Gazetesinde 15 Eylül 1931. Bunun adı ne, ne taksi, ne otobüs? Başlığı ile haber vermiştir. Şuanda bile günümüze kadar geçerliliğini koruyan dolmuşlar İstanbul’un vazgeçilmezi haline geldi. Toplu taşıma aracı olduğundan İstanbul trafiğine çözüm olacağına illaki faydası vardır diyebiliriz.

 

İlk taksici İstanbulda ilk taksi İlk taksi seferi İstanbulda taksicilik Aşçı Halit
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar