Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Açık lise kaydı nasıl yapılır?

Açık lise nedir? Nasıl kayıt yapılır? Neler yapmak gerekir? Nasıl sınıf geçilir? Açık Lise ile ilgili olarak merak edilen bütün soruları sizler için derledik.

Açık lise kaydı nasıl yapılır?
Açık lise kaydı nasıl yapılır? Cem Güner
Bu içerik 779 kez okundu.

Açık liseye müracaat edebilmek için ilkokuldan sonra ortaokul kısmını okumuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra bulunduğunuz il ve ya ilçede yer alan açık lise bürosuna başvurursunuz. Açık lise internet sitesinden öğrenci girişinizi oluşturabilmeniz ve para yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra seçtiğiniz bölümle ilgili öğrencilik aktivasyonunuz güncellenecektir. Meslek lisesi ve ya düz lise gibi. Sınav sorumluk üniteleri, sınav tarihleri, kitaplar ve izlenmesi gereken yollar konusunda detaylı ve ayrıntılı bilgiyi buradan bulabileceksiniz.

Açık lise kaydı nasıl yapılır? Aşama aşama incelemek gerekirse;
 

  • Açık öğretim bürosuna başvurun,
  • Size verilen hesap numarası ve hesap adına belirtilen tutarı yatırın,
  • Daha sonra açık lisenin bulunduğu büroya giderek kaydınızı aktifleştirin,
  • Bu aşamadan sonra kitap almaya hak kazanacaksınız. Sorumlu olduğunuz bir ders listesi verilir ve buradan kitaplarınızı seçerek, imza karşılığında teslim alırsınız.
  • Açık liseden mezun olabilmek için 180 kredi notunu toplamanız gerekmektedir. Temel derslerde kredi sayısı diğer derslerden daha fazladır. Örneğin; Türkçe ve matematik gibi.
  • Bir dersten bir ve ya iki kitap olabileceği gibi 3,4,5,6 7,8 gibi konunun kapsadığı alanın büyüklüğüne göre de bu sayı artabilmektedir.
  • Açık öğretim lisesinden başarılı bir şekilde mezun olabilmek için her sınavda 30 kredi toplayıp, altı sınavda bu işi bitirebilirsiniz.

 

Yani 180 krediyi bitirilebilmek için ne az altı sınava girmelisiniz. Sınavlar bahar dönemi ve güz dönemi olarak iki aşamalı yapılmaktadır. Sınav ücreti için cüzi bir ücret ödersiniz ve her sınavdan önce bu parayı size verilen hesap numarasına yatırmaya devam edersiniz.
 
Okulu bitirdiğinizde diplomanız açık lise şubesinden imza karşılığında teslim edilmektedir. Başarılı bir öğrencisiyseniz üst sınıfın derslerinden alarak erken mezun olabilme şansınız da vardır.

 

Açık lise Açık lise başvuruları Açık lise kayıtları Açık lise ne zaman başvuru Açık lise sınav tarihleri ne zaman Açık lise kayıtta yapılması gerekenler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı