MAÇ SONUÇLARI

Engelli çocuklar için eğitimin zorlukları

Engelli çocukların eğitimi normal çocukların eğitimine göre daha meşakatli bir iştir. Bu noktada nelere dikkat edilmesi gerekir? Neler yapılmalı? Nasıl Davranılmalı? Bu yazımızda sizler için değerlendirdik.

Engelli çocuklar için eğitimin zorlukları
Bu içerik 716 kez okundu.

Engelli olmak, fiziksel ve zihinsel yetilerin, organların belli oranlarda noksan ya da hiç olmaması durumudur. İnsanlar ya anne karnında çeşitli sebeplerden dolayı zihinsen ve fiziksel olarak gelişemez yahut az gelişebilir ya da sonradan hastalıklar, geçirilen kazalar, çeşitli çevre şartlarından dolayı sonradan da engelli olabilirler. Bebeklikten, yaşlılığa kadar her dönem ve yaşta her insan engelli adayıdır aslında.

Engelli olmanın en acı kısmı bebeklik ya da çocuklukta yaşanan engellilik durumu olsa gerek. Çocuk, gerek toplumsal hayatta, gerekse eğitim alanında, okulda birçok sıkıntıyla karşı karşıyadır.

 

Peki engelli çocuklar için eğitimin zorlukları nelerdir?

Bu konu üzerinde duracak olursak, en başta çocuğun fiziksel olarak engeli bulunuyorsa, okula giderken sıkıntısı başlayacaktır.

Örneğin çocuk tekerlekli sandalye de ise okulun merdivenleri sorun teşkil edecektir. Okulda kesinlikle asansör bulunmalıdır, sonra okul lavabo ve tuvaletleri engelli çocuklara göre de tasarlanmalıdır. Sınıfta sıraları da aynı şekilde tasarlanması gerekir. Öğretmen konusunda problem teşkil etmese de diğer çocukların psikolojik olarak baskısı olabilmektedir. Bu konuda da öğrenci velilerine ve öğretmenlerine büyük ölçüde iş düşmektedir.

Zihinsen engelli çocuklarda ise onlara özel eğitim veren kurumları bulmakta zorluk çekmektedirler. Özellikle down sendromlu çocuklar, özel eğitmen ve okullarda eğitimi sağlanmalıdır. Şimdi birçok devlet okulunda ayrı olarak bu imkan sağlanmaktadır.

Engelli çocuklar özel çocuklardır. Eğitimin her alanında olduğu gibi sosyal hayatta da sevgiyle yaklaşılmalıdır ve özen gösterilmelidir. Doğuştan veya sonradan bu tarz yaşamaya mahkum kalan kişilere herkesin duyarlı olması gerekmektedir.

 

Engelli çocuklar Engelli çocuk eğitimi Çocuk eğitimi Engelli eğitimi
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke