MAÇ SONUÇLARI

Yıldırma politikası artık işe yaramayacak

Tazminat vermemek amacıyla yıldırma politikaları uygulayarak çalışanını istifa etmesi için canından bezdiren işverenlere emsal olabilecek bir kararın altına Yargıtay imza attı. Artık yargı bu konuda işçinin yanında olacak.

Yıldırma politikası artık işe yaramayacak
Bu içerik 355 kez okundu.

İşten çıkarılan işçi çalışma süresinin 1 yılı doldurmuş olması ile birlikte bir takım haklarından yararlanabiliyor, tazminatını alabiliyor. Bunun yanında işten ayrılması istenildiği halde tazminat ödememek için çeşitli politikalar üstlenen işverenin oyunları artık işe yaramayacak. Tazminat ödemesinden kurtulmak amaçlı işçiyi işten ayrılması yönünde kötü etkileyen, yıldırmaya çalışan, kötü davranan işveren istifaya zorlamak istediği işçinin tazminatını ödemek ile yükümlü hale gelecek.

 

EMSAL KARAR NİTELİĞİNDE

Emsal olarak görülecek olan bir dava sonucunda Yargıtay’ın verdiği karar doğrultusunda baskı ve kötü davranışlarla istifaya zorlanan işçinin istifa dilekçesinin hukuki anlamda bir değeri olamayacağını bildirdi. Ekonomi haberleri içerisinde büyük dikkat çeken bu karar ile birlikte baskı ve kötü davranışlar sonucunda istifa etmek zorunda kalan ve çalışma dönemi içerisinde vermiş olduğu emeklerinin karşılığını alamayan işçilerin haklarının ileri derecede korunması planlanıyor.

 

İŞVERENLERİN DİKKATİNE

İşverenlere de ders niteliğinde olması düşünülen bu karar ile birlikte, mobbing yani yıldırma politikası ile işten istifa dilekçesi ile ayrılmış olan işçinin kendi isteği ile değil işveren tarafından işten çıkarılması kapsamında işlem göreceği gösteriliyor.

 

Yıldırma politikası İşverenlerin dikkatine Yargıtay kararı İş yerinde baskı
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke