MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             EINTRACHT FRANKFURT 0 - 0 HOFFENHEIM             MALAGA 1 - 1 GRANADA             OSASUNA 0 - 3 BARCELONA             Rizespor 0 - 1 Kasımpaşa             BAYERN 5 - 0 WOLFSBURG             Köln 1 - 1 Dortmund             HAMBURG 1 - 0 AUGSBURG             

Kedi Tüyü, Köpek Tüyü İnsana Zarar Verir Mi?

Bazen aynı ortamı paylaştığımız kedi ve köpeklerin tüğlerinin bizlere zararı var mıdır? Nelere sebep olur? Neler yapılmalı?

Kedi Tüyü, Köpek Tüyü İnsana Zarar Verir Mi?
Bu içerik 581 kez okundu.

Evde hayvan beslemeyi seven bir toplum olarak en çokta kedi ve köpeklere hayranlık duyarız. Büyük çoğunluğumuz bu konuda tedirginlikler yaşarken, kimileride hiç önemsememektedir.
     
Bu tedirginliğin en önemli konusu Kedi Tüyü, Köpek Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Bu soru akıllarda, sağlığım açısından ne gibi önlemler almalıyım veya evcil hayvan besleme konusunu tekrar gözden mi geçirmeliyim gibi sıradan sorulara yer vermektedir.
 

Bu korku hepimizde hep vardır aslında ve çok ta abartılmaktadır. Peki, hiç düşündük mü neden bu durum oluşuyor, insanların saçları dökülebilirken hayvanların tüyleri neden dökülmesin. Onların fizyolojisine göre gayet normaldir bu durum. Nasıl bizim yaz mevsiminden kış mevsimine geçişimizde daha kalın giyinmemiz gerekiyorsa, onlarda dönemsel olarak tüylerini dökmeleri ve ortamın ısısına ayak uydurmaları gerekmektedir. Biz nasıl mevsime ayak uyduruyorsak bu onlar içinde geçerlidir.
 

PARAZİT

Eğer evcil bir hayvanımız varsa onun da sağlığı bizi yakından ilgilendirmektedir. Hem kendi sağlığımız açsından hem de onların sağlığı açısından bakarsak, hayvanlarımızın periyodik olarak aşılarını yaptırmamız bütün riskleri ortadan kaldıracaktır. Tüylerde bulunan parazitler boğazımıza ya da ciğerlerimize girdiğinde bize zarar verir. Fakat hayvanlarda bulunan zararlı parazitler aşılar ile zararsız hale gelecektir ve etrafa dökülen tüyler sizi rahatsız etmeyecektir.

 

TEMİZLİK 

Hayvanlarımızın temizliğine ve hijyenine dikkat etmeliyiz. Mutlaka bir veterinerimiz olmalı, onun söylediği sıklıkta banyo ve bakımlarını yapmalıyız. Kendilerini özel şampuanlarla yıkamalı, gereken hassasiyeti sonuna kadar göstermeliyiz. Beslenmelerine dikkat edilmeli ve onlara özel mamalar vermeliyiz. Kesinlikle çiğ etten uzak tutulmalı, evde onlar için bir kap temiz suyumuz olmalıdır. Bu durum vücudunda parazit oluşumuna engel olacak ve tüy dökmesini azaltacaktır. Sağlığımız açısından tüy dökümü zararlımı diye bir daha soracak olursak, bunun cevabı uygun koşullar oluşturulduğun da ve yeterli ilgilenildiğinde hayır olacaktır.
 
Artık bir düşünelim, sağlıklı kedi ve köpeklerin tüyleri boğaza ya da ciğerlerimize kaçması ile etrafımızdaki tozların veya tüylerin yutulması arasında çokta fark olmadığını anladık. Çevremizden duyduğumuz kötü haberleri artık bir kenara bırakıp, onları daha çok sevip sahip çıkmalıyız. Sağlıklı ve parazitlerden uzak kedi, köpeklerimizin kimseye zararının olmadığını herkese açıkça anlatmalıyız.

 

Hayvan tüğleri Hayvan döküntüleri Hayvan parazitleri Hayvan tüğü insana zarar verir mi Hayvan tüyü insana zarar verir mi
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke