MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             EINTRACHT FRANKFURT 0 - 0 HOFFENHEIM             MALAGA 1 - 1 GRANADA             OSASUNA 0 - 3 BARCELONA             Rizespor 0 - 1 Kasımpaşa             BAYERN 5 - 0 WOLFSBURG             Köln 1 - 1 Dortmund             HAMBURG 1 - 0 AUGSBURG             

Okulda ilk sınav kaygıyı yenmek

Bir sınavı başarılı bir şekilde atlatmak için şüphesiz; o sınava iyi çalışmak ve üstesinden gelebilmek için sıkı bir gayret gereklidir. İşte burada konuyu biraz daha indirgeme yaparak, okuldaki sınavlarla ilgili durumları birlikte inceleyeceğiz.

Okulda ilk sınav kaygıyı yenmek
Bu içerik 241 kez okundu.

Hayatımızın birçok alanında çeşitli zorluklarla ve güçlüklerle karşı karşıya kalırız. İş, okul, duygusal sorunlar vs. bu etkenler zorlukların birer parçasıdır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki zorlukların üstesinden gelmek için iyi bir inanca ve özgüvene ihtiyacımız vardır. İşte burada karşımıza sınav gerçeği çıkıyor. Sınav sizlerin de bildiği sadece okul hayatında mesul olduğumuz bir durum değildir.

Tam tersine hayatımızın tamamını kapsayacak olan büyük bir gerçek. Bir sınavı başarılı bir şekilde atlatmak için ise şüphesiz; o sınava iyi çalışmak ve üstesinden gelebilmek için sıkı bir gayret gerekmektedir. İşte burada konuyu biraz daha indirgeme yaparak, okuldaki sınavlarla ilgili durumları masaya yatıracağız.
 
 

Okulda ilk sınav kaygıyı yenmek ? 

Peki bu nasıl gerçekleştirilecektir. Şüphesiz ki Hepimiz okul yıllarımızda tedirginlikler ve kaygılarla boğuşmuşuzdur. Acaba sorunsuz bir şekilde okulu bitirebilecek miyim ? Sorusunu içeriden ya da dışarıdan sormuşuzdur kendimize. Öğretmenler, bu konuda bizlere ne kadar yardımcı olmaya çalışırsa çalışsın, bu meseleyi aslında kendi içimizde kendimizle yüzleşerek halletmemiz gerekmektedir. Öğrencilerin yeni bir sosyal ortamla tanıştığı ve belirli bir süre çekeceği yabancılıkları, eğitimcilerin iyi analiz edip, çözüme kavuşturma noktasında sağlam hamleler yapması gerekmektedir. Öncelikle ‘kaygı’ kavramı üzerinde kısaca bir duralım.

 

Kaygı ( Anksiyete ) : Kötü birşey olacak diye duyulan üzüntü, tasa. Peki bu sıkıntının üstesinden nasıl gelinebilir ?

Öncelikle bu sıkıntıyı yaşayan kişinin, bu durumdan kurtulmayı kendisinin istemesi gerekmektedir. Nasıl ki bu sorun bizimle başlıyor ise, çözümü de aynı şekilde bizimle devam eder. Bu durumu öğrenci psikolojisi üzerine atıf edersek, kaygılara sebep olan faktörler noktasında sıkı bir araştırma ve kendi içimizde sorgulamamız gerekmektedir. Yine belirtmek istiyorum ki eğitimcilere, öğrencilerin kaygısını yenmesi noktasında sıkı bir destek vermesi gerekmektedir. Öğrenci, arkasında hissettiği bu destekle kendine olan özgüveni güç kazanacak ve kaygının üstesinden yavaş yavaş gelmeye başlayacaktır.

Tabii şu duruma da değinmeden geçmeyelim. Tam aksine kötü ve sorumsuz bir eğitimci ise, zaten kaygı girdabına kapılmış olan öğrenciyi, bu hengamenin içine daha da sürüklemeye sebep olacaktır. Öğrencilerin kibirli davranışları, azarlamaları ve yahut şiddet kullanma onların üzerindeki kaygıyı daha da alevlendirecektir.

Buradan şunu iyice anlıyoruz ki, öğrencilerin kaygıyı yenme hususunda ne kadar sağlam bir inancı olması gerekiyorsa, bu sıkıntıyı ortadan kaldırma noktasında, destek unsurlarında o kadar sağlam olması gerekmektedir.

 

Çocuklarda kaygı Sınav kaygısı Sınav kaygısı nasıl aşılır Sınav öncesi stres Sınav stresi Sınav stresini atlatma yolları
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke