Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Kira Değeri Nasıl Belirlenir?

Bir evin, konutun veya bir aracın kira değeri nasıl belirlenir? Nelere dikkat edilmelidir?

Kira Değeri Nasıl Belirlenir?
Kira Değeri Nasıl Belirlenir? Cem Güner
Bu içerik 402 kez okundu.

Hayat akışı insanları barınma anlamında da etkiler. Barınma ihtiyacı temel ihtiyaç olduğu için vazgeçilmezdir. Orta gelirli bir ülke olduğumuz için ülkemizde bulunan kiracı sayısı hiç de azımsanacak boyutta değildir. Eğitim sektörünün yayılmış olması da şehirlerarası öğrenci akışını beslemektedir. Bu sebeple yeni evli bir çiftten, gurbetçi öğrencilere, evi olduğu halde iş icabı kiralık eve ihtiyaçları olanlara kadar kiralık eve ihtiyaç duyan kitleler bulunmaktadır. Evleri hem kiralayanlar, hem de kiraya verenler bakımından bir takım kriterler bulunmaktadır.

 

Evin kira değeri nasıl belirlenir ve bu konuda neler etkilidir incelemek gerekirse; evin bulunduğu muhitin merkezlere yakınlığı, ulaşım unsurlarına yakınlığı, cami, hastane okul alışveriş merkezlerine yakınlık ve kolay ulaşım, binanın yaşı, depreme dayanıklılık, ısınma ve güvenlik için önlemler, kiralamak isteyenlerin kişi ve eşya yükünü karşılayabilecek, havalandırmaya ve ışıklandırmaya elverişli, güvenli bir çevreye sahip olan evler birinci sırada gelen tercih sebepleridir

 

KİRACININ KRİTERLERİ

Diğer taraftan fiyat unsuru ilk bakılan kriterdir denilebilir. Örneğin altı yüz liralık bir ev bir öğrenciye pahalı olabilecekken karı koca çalışan bir aile için ideal bir hayat olabilir. Bazı kiracılar hem evi hem de içinde bulunan eşya beraber kiralanabilmektedir. Bu tarz evleri genellikle yalnız yaşayanlar ve öğrenciler talep etmektedir.

 

EVİN DURUMU

Evin kira değerini belirleyen bir başka unsur ise evin ara kat bir bina dairesi mi, yoksa bahçeli bir müstakil ev olduğu mu konusudur. Bu da evin tercih edilmesini ve fiyatının değişmesini belirleyen bir unsurdur. Bazı aileler kiralayacakları evin parka ve ya çarşıya yakın olmasını isterken, bazı aileler de daha sakin olmasını isterler. Yani kiralık bir evde özellik arttıkça fiyatta bu yönde paralellik gösterir ve artar.

 

Kira değeri nasıl belirlenir Kira hesabı Evin kira bedeli nasıl hesaplanır Kira ne kadar olmalı Kira ne kadar artabilir Ne kadar olmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı