Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Şeker tüketiminin önemi

Günümüzde hızla artan şeker tüketimi hakkında pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Bir taraf şekerin kesinlikle vücudun zehri olduğunu söylerken, diğer taraf vücudun doğal şekere ihtiyacı olduğunu savunmaktadır. Tartışmaya objektif bakabilmek adına öncelikle şekerin tanımının yapılması gerekmektedir.

Şeker tüketiminin önemi
Şeker tüketiminin önemi Cem Güner
Bu içerik 1138 kez okundu.

Sanıldığının aksine şeker, sofralık olarak tükettiğimiz, beyaz masum kristallerden ibaret değildir. Ekmekler, tahıllar, kuruyemişler, meyveler, süt ve süt ürünleri, reçeller, hazır kekler, pastalar, gazlı ve gazsız içecekler gibi işlenmiş gıdalar şeker ve türevlerini (laktoz, fruktoz, sukroz vb.) içermektedir. Dolayısıyla yediğimiz her madde şeker ihtiva eder.

 

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye rafine şeker tüketiminde kişi başına 29.5 kg ile Dünya’da altıncı sıradadır. Bu da ülkemiz için şeker tüketiminin önemini göstermektedir. Bu ağır tüketim çılgınlığı bize nasıl geri dönmektedir? Öncelikle her gün 15-20 tatlı kaşığı şeker tüketerek almamız gereken kalori miktarının 500 kalori fazlasını alırız. Bu durum pankreasımızda daha fazla insülin salgılanmasına neden olur. Fazla insülin salgılanması, beyninizin tokluk sinyalleri gönderen leptin hormonunun üretimini engellemesine ve sürekli kendimizi aç, yorgun hissetmemize neden olur.

Aşırı insülin salgısının yaratacağı problemler bununla da bitmez. Beynimizde Alzheimer hastalığı ile karşılaşmamızı sağlayan süreci başlatır, kalp sağlığını tehlikeye sokar, kanser riskini arttırır. Peki, hiç şeker yemeyelim mi? Şeker yerine tatlandırıcı kullansak olur mu? İnsan vücudunun hücresel gelişimini devam ettirmek için şekere ihtiyacı vardır. Dolayısı ile her gün vücudumuza 6 ila 9 tatlı kaşığı doğal şeker ( pekmez, bal, meyve, tahıl) alınması gerekmektedir.

Doğal şeker diye bu maddeleri aşırı tüketmek, yapay şekerdeki problemlerin aynısını vücudumuza yaşatacağından, tavsiye edilen sınırların aşılmaması gerekir. Kimi firmalar daha sağlıklı olmak adına şekeri azaltılmış veya hiç şekersiz (diyet) ürünler ortaya koymaktadır. Fakat dikkat edildiğinde bu ürünlerin ya yağ içeriğinin yüksek olduğunu ya da şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam potasyum, vb. tatlandırıcı maddeler kullanıldığı görülmektedir. Tatlandırıcıların vücuda etkisi ile ilgili tartışmalar devam etmektedir.

 

Bazı bilimsel çalışmalar tatlandırıcıların kansere sebep olduğunu göstermişse de bu yargının doğruluğu tam olarak ispatlanmamıştır. Fakat bilim adamları yapay tatlandırıcılardan ve bunları içeren ürünlerden uzak durmak gerektiğini özellikle vurgulamakta, doğal ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söylemektedir.

Gerekçesi her ne olursa olsun şeker tüketiminin önemini algılayıp yaşam biçimi olarak uygulamak ve uygulatmak gelecek nesillerin yaşam standartlarını geliştirmek ve korumak adına, gerek toplumsal gerekse ulusal sağlık politikamızın önemli bir unsuru olmalıdır.

 

Şeker tüketimi Seker tüketimi Şekerin zararları Şeker kanser yapar mı Şekerin vücuda zararları Şekerin yararları Şeker yemek Şeker hastası yapar mı Şeker hastası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar