Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Beslenme ve diyet hakkında yanlış bildikleriniz

Yazın yaklaşmasıyla birlikle kadınlar için diyet telaşı da başladı. Tüm yıl kazaklara gizlenmiş kiloların artık gitme zamanı geldi. Peki, bu nasıl olacak? Genellikle Pazartesi başladığınız diyetlerin sonuca ulaşamamasının sebebi beslenme ve diyet hakkında yanlış bildikleriniz olabilir mi? O halde gelin o yanlışlara bir göz atalım.

Beslenme ve diyet hakkında yanlış bildikleriniz
Beslenme ve diyet hakkında yanlış bildikleriniz Cem Güner
Bu içerik 715 kez okundu.

Detokslarla zayıflamak sağlıklıdır.

Vücudunuzu gerekli protein, karbonhidrat ve yağdan mahrum bırakmak büyük ölçüde kas kaybına neden olacaktır. Bu da kilonuzun tartıda hızla azalmasına fakat görüntünüzde çok az değişim olmasına yol açar. Üstelik genellikle eski düzeninize döndüğünüzde verdiğiniz kiloyu fazlasıyla geri alırsınız.

 

Diyette yağ yenmez.

Çok yanlış! Vücudun yağ yakabilmesi için sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Zeytinyağı, tereyağı gibi besinleri bilhassa tüketmek gerekir. Tabii ki ölçüyü kaçırmamaya da dikkat edilmeli.

 

Sık sık, az az yemeliyiz.

Bu tamamen kişinin metabolizmasına ve tercihlerine kalmış bir durumdur. Fakat şu da bir gerçek ki, sağlıklı ve yeterli beslenmiş bir insan 3 öğün beslenmesi durumunda aç kalmaz. Dolayısıyla ara öğünlere ihtiyaç duymaz. Kısacası bu bir kural değil tercih meselesidir. Ara öğün yapacak olanların porsiyonlarını daha küçük tutmasını ve gün içinde karbonhidrat/protein/yağ dengesini göz önüne alarak beslenmesini tavsiye ederiz.

 

Karbonhidratlar zararlıdır.

Karbonhidratlar da tıpkı yağlar gibi zararlı bilinse de vücudumuz için gereklidir. Bu noktada basit ve kompleks karbonhidrat ayrımını iyi yapmamız gerekiyor. Kaçınmamız gerekenler şeker, patates, un gibi basit karbonhidrat kaynaklarıdır. Vücudumuzu sebze, meyve ve baklagillerdeki kompleks karbonhidratlardan mahrum etmek sağlıklı bir beslenme adına büyük bir hata olacaktır.

 

Akşam 6’dan sonra yemek yememeliyiz.

Bu cümlenin hedef kitlesi kesinlikle herkes, özellikle de geç uyuyan insanlar değil. Sözgelimi 12’de uyuyan bir insan 6’dan sonra hiçbir şey yemezse muhtemel açlık krizleri onu bekliyor olacaktır. Asıl doğru olan yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi kesmektir. Bunu uyku düzeninize göre siz belirlemelisiniz. Unutmadan, uyku düzeni de zayıflamada önemli bir rol oynar.

 

Meyve suyu yararlıdır.

Yararı gazlı içeceklere kıyasla fazla olsa da maalesef meyve suları göründüğü kadar masum değil. Meyve suyunda meyve posası bulunmadığı için hiç lif içermez, ayrıca fazla meyve tüketimine sebep olarak vücuda fazla şeker girmesine neden olur. Özellikle diyet yaparken meyve sularından kaçınmanızı önerir ve diyetinizde meyveleri porsiyon kontrolüne dikkat ederek, sıkmadan tüketmenizi tavsiye ederiz.
 

 

Beslenme ve diyet Diyet önerileri Diyet örnekleri Diyet yaparken yağ yenir mi Karbonhidrat zararlı mıdır Meyve suyu yararlı mı Meyve suyu zararlı mı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar