Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Kaygı ile Mücadele

Kaygı nedir? Kaygı ile başa çıkma stratejileri nelerdir?

Kaygı ile Mücadele
Kaygı ile Mücadele Cem Güner
Bu içerik 886 kez okundu.

Kaygı Nedir? Başlamamız gereken ilk nokta bu. Kaygı insanın optimum heyecandan sonra gelen yüksek panik halidir. Heyecanın artması ve doruk noktasını aşması durumunda kaygı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişinin elinde olmayan bir takım rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kaygı hali kişinin bedensel ve zihinsel bir takım tepkiler vermesine sebebiyet verir. Bu tepkiler daha çok kişinin kendi üzerinde hissettiği ekstrem olaylardır. Bunlar el titremesi, karın ağrısı, mide bulantısı, gözde kararma, baş dönmesi gibi rahatsız edici ve o an kişiyi olumsuz etkileyen tepkilerdir. Tabi ki heyecandan farklı sebeplerde de insan kaygılanabilir. Bu sevdiği bir kişi için sevdiği bir hayvan içinde olabilir. Bunların sebebi daha çok korku duygusudur. Kaygılandığımız kişi yada varlık için korkarız ve de bu kaygıyı doğurur.

 

Kaygının genel tanımı ve örneklerinden sonra gelelim kaygı ile başa çıkma stratejilerine.

Kaygı ile başa çıkma stratejileri nelerdir?

Aslında bu biraz kişinin kendini tanıması ve ekstrem durumlarda ne yapacağını bilmesi ile mümkün fakat vereceğimiz birkaç ufak bilgi sizi kaygı anlarınızda rahatlamanıza yardımcı olacak. Yoğun stres altında veya heyecan durumunda kaygı seviyemiz artarsa ne yapmalıyız? Bu durumlarda kişinin düşüncelerini rahatlatması ve biraz olsun bulunduğu ortam ya da olaydan kopabilmesi ile mümkündür. O an aklınıza sizi mutlu edecek birkaç olay gelmeli mesela evcil hayvanınız, çocuğunuzun gülüşü, eşinizin aldığı hediye olabilir.

Ufak bir an kafanız dağılırsa eğer kaygı seviyeniz bir düşüş yaşar. Bunun ardından bir miktar su içmeli ve eğer ki yanınızda bulunuyorsa bir miktar şekerli yiyecek tüketmelisiniz. Bu mutluluk hormonunuzu arttıracak dolayısıyla kaygı seviyenizde minimum seviyeye inecektir. Bunları yaparken derin nefes almayı da unutmamalısınız. Bir öğrenci iseniz ve sınav anında bu olay başınıza gelmiş ise yapmanız gereken daha kısıtlı şeyler vardır ve daha kısa sürede olmak zorundadır.

Sınav anındaki kaygıyı ortadan kaldırmak için yapmanız gereken yukarıda saydıklarım ile paralellik gösterir. Yapmanız gereken arkanıza yaslanıp derin nefes almak ve bir süre sınav kaygısını aklınızdan uzaklaştırmak ile mümkün olur. Bu durumdaki kaygıyı aklınızdan uzaklaştırmak için de sizi güldüren bir olayı anımsamanız olacak. Bunu yaptığınız durumda fiziksel ve duygusal kaygı etkileri bir nebze olsa hafifleyecek ve sizin sınava olan konsantrenizi artıracaktır.

Kaygılarınızı hafifletmek için öncelikle kendinizi mutlu eden şeyleri benimsemeli ve bunları kaygı anında kullanmayı bilmelisiniz. Unutmayın ki kaygılarınızı ortadan kaldırabilir ve hayatınıza olan etkilerini yok edebilirsiniz.

 

Kaygı ve Sebepleri Kaygı ile mücadele Kaygıya ne sebep olur Neden kaygı duyarız Kaygıya çare
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar