Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Askerlerin Mecburi Hizmet Süresi Ne Kadardır?

Her meslekte olduğu gibi askerlik mesleğinde de mecburi hizmet şartı vardır. Peki, askerlerin mecburi hizmet süresi ne kadardır?

Askerlerin Mecburi Hizmet Süresi Ne Kadardır?
Askerlerin Mecburi Hizmet Süresi Ne Kadardır? Cem Güner
Bu içerik 2582 kez okundu.

Askerlik mesleği Şüphesiz en kutsal mesleklerin başında gelir. Bu kutsal ve bir o kadar da Zorlu koşullarda sürdürülen görev, ülkenin her yerinde ve ülke hangi şartlar altında olursa olsun en büyük amaç olarak yılmadan devam ettirilir.

Her meslekte olduğu gibi askerlik mesleğinde de mecburi hizmet şartı vardır.

Peki, askerlerin mecburi hizmet süresi ne kadardır?

Askerlerin mecburi hizmet süreleri önceleri on beş yıl iken bu süreç son alınan bir karar ile on beş yıldan on yıla kadar indirilmiştir. Yani bu durumda, askerlik mesleğini sürdüren insanların mecburi hizmet görevleri 5 yıl erken bitecektir. Bu da yeni nesil askerlere daha fazla ihtiyaç olduğunu gösterir. Özellikle de bu meslekte yeni nesil genç ve çevik askerlere fazlasıyla ihtiyaç vardır

 

Çünkü ülkeyi iç ve dış tehlikelere karşı koruyacak olan en önemli görevdir, askerlik. Bu sebeple de meslek oldukça zorludur. Bundan dolayı da her meslekte olduğu gibi mecburi hizmet süresi bu meslekte de şart olmak durumundadır.

Eğer bir asker mesleğin zorluklarına katlanamaz ve geçerli bir mazereti olmadan 10 yıllık süre içerisinde mecburi görevi bitmeden meslekten ayrılırsa arta kalan zamanın parasını öder. Veya meslekten erken ayrıldığı için görevi ne kadar zaman sürdürdüyse Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askere ödeyeceği tazminat tutarı da o kadar olacaktır.

Kısaca alınan karar ile 15 yıldan 10 yıla düşen mecburi hizmet süresi hem daha erken mesleği sonlandırmaya yararken hem de bu meslekte oluşacak olan asker açıklığına işaret eder.

Zorunlu hizmet süresi bittiğinde isteğe bağlı olarak daha kısa bir sürede görev sona erdirilebileceği için yetişecek olan yeni nesil askerlere ihtiyaç olacaktır.

 

Askerlerin hizmet süreleri Askerlik hizmeti süresi Mesleki süre
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar