Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Bronşiolit nedir?

Kış mevsimin gelmesiyle birlikte bronşiolit nedir sorusunu da beraberinde getiriyor. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla benzerlik gösteren bronşiolit; RSV virüsü ile akciğerlerin küçük hava yollarının iltihaplanması sonucu oluşur. Akciğerlerin büyük hava yollarının iltihaplanması sonucu ise Akut Bronşit olarak karşımıza çıkar.

Bronşiolit nedir?
Bronşiolit nedir? Cem Güner
Bu içerik 1335 kez okundu.

Bronşiolit 0-3 yaş arası çocuklarda daha çok görülmektedir. Evde ki yetişkinlerin gribal enfeksiyon olması özellikle 1-6 aylık bebeklere bulaşmasıyla bebeklerde bronşiolit olarak görülmektedir. 2 yaş sonrası çocuklarda ise gribal enfeksiyon olarak izlenir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla benzerlik gösterdiği için belirtileri de hemen hemen aynıdır. Burun da akıntı ve akıntıya bağlı kaşıntı, öksürük, ateş, nefes alma zorunluluğu, huzursuz uyku, beslenme zorluğu, iştahsızlık, göğüste ağrı gibi belirtiler göstermektedir.

 

NORMALİ

Göğüs ağrısı ve 38 derece ateş görülmesi normaldir. 38 derecenin üzerinde ateş görülmüşse zatürree olabilme ihtimalini göz önünde tutmak ve dikkatli olmak gerekir. İlk üç günde hastalık belirtileri gerileyerek devam ediyorsa hafif vaka olarak değerlendirilebilir. Ağır vakalarda ise hastalık bir kaç içinde bile kendini gösterir. Tekrarlayan bronşioliti olan çocuklarda astım olma ihtimalide vardır. Belirtiler ve hastanın durumu iyi değerlendirilmeli ve tedavisi buna göre yapılmalıdır.

 

TEDAVİ

Bronşiolit ev ortamında iyi bir bakımla da iyileşme gösterebilir. Belirtilerden kaynaklı rahatsızlıkların hafifletilmesi için doktorunuzun önerdiği; ağrı kesici ateş düşürücü, nefes açıcı ilaçlar kullanılabilir. Virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanılması hiç bir işe yaramaz. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir. Düşürülemeyen ve 3 günden fazla süzen ateş var ise mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

 

BULAŞICI

Broşiolit bulaşıcı bir hastalıktır. Kişilerle temas, eşya alışverişi, öksürük, hapşırık gibi havaya karışan virüslerle solunum yolu ile de bulaşması mümkündür. Bulaşıcı bir hastalık olduğu bilgisi ile bu hastalıktan korunmak için; özellikle dış ortamlardan eve gelen çocuklarımızın el, yüz, tırnak temizliğine dikkat ederek bile hastalığı kendimizden ve çocuklarımızdan uzak tutmak mümkündür. Evlerde hijyene dikkat edilmesi, sigara kullanılmaması, sigara kullanılmasa bile odaların sık sık havalandırılarak temiz hava sirkülasyonunun sağlaması, özellikle çocukların sağlıklı beslenmesine dikkat edilmesi bol sıvı ve taze meyve sebze tüketilmesi gerekmektedir.

 

Bronşiolit nedir Bronşiolit tedavisi Bronşiolit ilaç önerisi Bronşiolit doktor tavsiyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar