Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Radyasyon nedir?

Radyasyon nedir ve nelere sebebiyet verir bilmemizde fayda var. Sizler için ufak çaplı bir araştırma yaptık.

Radyasyon nedir?
Radyasyon nedir? Cem Güner
Bu içerik 2705 kez okundu.

Radyasyon elektromanyetik dalgaların atom parçacıklarının yaydığı ışınlardır ve daha çok tıp dünyası tarafından kullanılmaktadır. Radyasyon ışınları insanların deoksiribonükleikasit denilen ve DNA olarak halk arasında söylenilen bir tabir olan ve fen kitapları, anatomi ve diğer sağlıkla ilgili kaynaklarda bu şekilde geçen insan yapısında değişiklik yaptığı için kanserojen bir özelliğe sahiptir.

 

KORUNMAK

Radyasyon korunmak için, özellikle röntgen çekenler ve çekilenlerin dikkat etmesi, uyarı levhaları, korunma malzemelerinin kullanımı ve çok mecbur kalınmadıkça uzak durulması tavsiye edilmektedir. Uzun süre radyasyon dalgasına maruz kalanlar daha erken emekli edilir ve emekli kesenekleri diğer personellerden fazla yatırılır. Bu özel hizmet zammından kaynaklıdır ve kişinin daha fazla yıpranması nedeniyle yapılır. 

 

ZARARLARI

Deriye, göğse, gözlere, yumurtlama fonksiyonları ve rahime, lösemili hastalarda hastalığın ilerlemesine, vücudun direncinin düşmesine sebebiyet vermektedir. Yalnız bir takım yıkım hücrelerinin durdurulması, kan ve diğer testlerle belirlenemeyen ve vücudun içinin görüntülenmesinin gerektirdiği hastalıkların teşhisinde, MR ve tomografi ünitelerinde kullanmak zorunda olduğumuz için hayatımızda en az bir ve ya birkaç defa bu ışına maruz kalmışızdır.

 

Radyasyon sadece tıbbi cihazlardan yayılmaz.

Aynı zamanda elektrikli küçük ev aletlerinden, telefondan bilgisayardan hatta beyaz eşyalar grubunda bulunan tüm cihazlardan az miktar da olsa yayılır. Bu oran günlük hayatımızı zora sokacak kadar fazla değildir ancak dikkat edilmesi gereken konu, aşırı bilgisayar ve telefon kullanımını düzen sokmaktır. Radyasyon ışınlarının beynimiz ve duyu organlarımızda tahribatlara neden olmasını engellemek için ekran koruyucu, kulaklık, tene teması engelleyen giysiler kullanmak, duş almak ve temiz havayla temas etmek, ışınlara muhatap olunduktan sonra ve muhatap olma sırasında alınacak önlemlerdendir. Bu sebeple tıbbi görüntüleme öncesi bilgi alınmalıdır.

 

Radyasyon Radyasyon tedavisi Radyasyondan korunmak Radyasyonun zararları Radyasyonun tehlikeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar