Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Yerli Yapay Kan Üretmeyi Başardılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Adnan Ayhancı, 20 kişiden oluşan ekibin 3 yıllık çalışmasının ardından yerli yapay kan üretiminin başarıldığını söyledi.

Yerli Yapay Kan Üretmeyi Başardılar
Yerli Yapay Kan Üretmeyi Başardılar Haberci
Bu içerik 983 kez okundu.

18 Ağustos 1993 tarihinde kurulan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Adnan Ayhancı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ( OMÜ ) Atatkür Kongre Merkezinde bu yıl ilki düzenlenen Ulubat Bilim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, yürütülmekte olan yapay kan üretimine ilişkin çalışmalarda gelinen son noktaya ilişkin bilgiler verdi.

ESOGÜ Üniversitesinde 20 kişiden oluşan bir ekibin aralıksız 3 yıl boyunca sürdürdüğü çalışmalar neticesinde yerli yapay kan üretiminin başarıyla gerçekleştiğini bildiren Ayhancı, Haziran ayının son günlerinde, yeni deneylerin daha sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için istedikleri cihazların gelmesi ile üretilen yerli yapay kanın hayvanlarda denenmesi için gerekli işlemleri başlatacaklarını dile getirdi.

Üretimi Tamamen Özel Yöntemlerle Gerçekleştirdik

Hayvanlar üzerinde uygulanacak olan deneyler 7 yada 8 ay sürebileceğini vurgulayan Adnan Ayhancı ' Deney çalışmalarımızın 12 ay içerisinde tamamlanacağı kanaatindeyim, bu sürecin ardından insanlar üzerinde klinik çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Bir çok dünya ülkesi geçtiğimiz yıllarda yapay kan üretimini gerçekleştirdi, biz ise bu işin en son aşamasına geldik. konuya ilişkin tüm handikapları ve eksiklikleri bilerek üstesinden gelmeyi başardık. Bazı konularda ki deneyleri tekrar tekrar yaparak sorun çıkmasını engellemeye çalışıyoruz, şuana kadar herhangi bir sorun da çıkmadı zaten, yerli kan üretimini gerçekleştirdik. dedi. Eskimiş kanların hemoglobinlerinin kullanılarak yapay kanı üretebildiklerine değinen Ayhancı 'Baştan sonra özel yöntemler geliştirdiklerini, ve yöntemlerle yapay kanı ürettiklerini bildirdi.

 

Yapay Kanın Grubu Yok

Olası bir yaralanma durumunda ilk müdahelenin kritik bir önem arz ettiğini belirten Ayhancı sözlerine ' Ürettiğimiz yapay kanları ambulanslarda taşıyabileceğiniz kanısayım, üstelik bu kanı 12 ila 15 ay arasında muhafaza edebiliyoruz. Kan kaybının sebep olduğu ölümlerin önüne geçebilmek için yapay kanın, kan grubuna bakılmadan yaralılara hemen verebileceğimizi belirtmek isterim, çünkü yapay kanın herhangi bir kan grubu yok ' diyerek son verdi.

 

yerli yapay kan yapay kan üretimi eskişehir osmangazi üniversitesi ulubat bilim zirvesi adnan ayhancı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar