Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

20 Yılda Türkiye'nin Yaşam Kalitesi Arttı

OECD tarafından derlenilen bilgiler doğrultusunda açıklanan istatistiklerde Türkiye'de yaşam kalitesinin son 20 yılda artış gösterdiği ifadesi yer aldı.

20 Yılda Türkiye'nin Yaşam Kalitesi Arttı
20 Yılda Türkiye'nin Yaşam Kalitesi Arttı Haberci
Bu içerik 807 kez okundu.

14 Aralık 1960 tarihinde Fransa başkenti Paris'te imzalanan sözleşme uyarınca 1961 yılında kurulan ve ikinci dünya savaşı yıkıntılarının Marshall Planı çevrçecesinde Avrupa'dan temizlenmesi amacıyla faaliyet göstermeye başlayan Ekonomk Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), örgüte üye ülkelere ilişkin hazırladığı raporlara bir yenisini daha ekledi. Programme for International Student Assesment ( PISA ) gibi öğrencilere ilişkin istatistiklerle dünya ülkelerinde ki sermaye sahiplerine yol gösterici olarak atfedilen OECD'nin yaşanılabilirlik standartları üzerine hazırladığı son raporda Türkiye'de son yirmi yılda yaşam kalitesinin poizitf yönde seyrettiği bildirildi.

Demokratik Kapsayıcılık Avrupa Ortalamasının Üstünde

Raporda üzerinde önemle durulan kriterlerden birisi olan seçimlere katılım oranının, Türkiye'de yapılan son seçim baz alındığında yüzde 85 ile OECD üyesi ülkeler ortalaması olan yüzde 68'den yüksel olması Türkiye'ye çok büyük artı puanlar kazandırırken, ortaya koyulan rakamların Türkiye'nin demokratik organizasyonlarında hayli geniş bir sosyal kesimi kapsayıcı tutumlarının bir sonucu olduğu bildirildi.

Yüzde 85'in Anlamı

Seçimlere katılım oranının Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne üye olan ülkelerin ortalama rakamı olan yüzde 68'den yüksek olan yüzde 85'lik Türkiye seçimlere katılım oranının ' Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yüzde 85'inin ekonomik, sosyal, siyasal ve teknolojik hususlarda herhangi bir gelişim ve yeniliğe ihtiyaç duyduklarında güvenebilecekleri bir siyasi organizasyonun olduğuna inanması' anlamna geldiği belirtildi.

 

ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü oecd istatistikleri türkiyede yaşam kalitesi seçim oranı istatistikleri marshall planı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar