Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Hilary Clinton ABD'de Tarihinde Bir İlke İmza Attı

Amerika Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin aday adayı olan Hilaru Clinton yeterli delege sayısına ulaşarak 240 yıldır yaşanmamış bir ilke imza attı.

Hilary Clinton ABD'de Tarihinde Bir İlke İmza Attı
Hilary Clinton ABD'de Tarihinde Bir İlke İmza Attı Haberci
Bu içerik 805 kez okundu.

Elli eyalet ve bir Federal Bölge'den oluşan, 4 Temmuz 1776 tarihinde Virginia'da yayımlanan bağımsızlık bildirgesi ile resme kurulan Amerika Birleşik Devletleri'nde önümüzde ki aylarda gerçekleştirilecek olan Başkanlık seçimlerine, Demokrat Parti'nin aday adaylarından olduğu bilinen Eski Amerika Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton, Puerto Rico'da yapılan ön seçimler neticesinde başkan adaylığını garantilemeye yetecek delege sayısına ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden birisi olma özelliğini elinde bulunduran New York Times'da bu sabah yayımlanan habere göre, Clinton, dışişlerinde Amerika'ya bağlı, içişlerinde bağımsız bir özerk bölge olan Puerto Rico adasında yapılan ön seçimlerde 68 delegenin daha desteğini kazanarak başkanlığa adaylığını koyması için yeterli olacak sayı olan 2 bin 384'e ulaştı. 

1776'dan Bu Yana Bir İlk Gerçekleşti

Puerto Rico'da sonuçlanan seçimlerin ardından, 26 Ekim 1947 tarihinde Chicago Eyaleti'nde dünyaya geldiği bilinen, ABD'nin 42. Devlet Başkanlığı'nı yapan Bill Clinton ile evli olan, Avukat Hillary Clinton, Amerika Birleşik Devletleri'ni kurulduğu günden bu yana geçen 240 yıllık siyasi süreç içerisinde bir partinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçmeyi başardı. ' Daha önce hiç yaşamadığımız tarihi bir anın eşiğindeyiz fakat yine de çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum' diyerek başkan adaylığına hak kazanışını yorumlayan Clinton, 7 farklı eyalette daha düzenlenecek olan ön seçimlerle delegelerin desteğini almaya çalışacak.

Trump da Başkan Adaylığı İçin Yeterli Delegeye Ulaşmıştı

Cumhuriyetçi Parti adayı olan, Emlak milyarderi 70 yaşında ki Donald Trump da, rakiplerinin adaylıktan çekildiklerini açıklamasının ardından 237 delegeye ulaşarak başkan adaylığını 26 Mayıs 2016 tarihinde garanti altına almıştı. Yapılan açıklamalarda resmi başkan adaylarının Temmuz ayında yapılaması öngörülen kurultaylarda belli olacağı gelen bilgiler arasında yer alırken, kurultayların Philedelphia ve Cleveland'da yapılacağı bildirildi.

 

hillary clinton donald trump abd başkan adayları abd demkrat parti hillary clinton adaylığı amerikanın ilk kadın başkan adayı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar