Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Mehmet Şimşek Ekonomik Kriz Olmayacak Dedi

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında global ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı.

Mehmet Şimşek Ekonomik Kriz Olmayacak Dedi
Mehmet Şimşek Ekonomik Kriz Olmayacak Dedi Haberci
Bu içerik 882 kez okundu.

Nergis TV ekranlarında yayımlanan bir televizyon programına katılan, eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek, kendisine yöneltilen soruları cevalandırdı. İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Vezneciler semtinde meydana gelen terör saldırısını da değerlendiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  bölücü terör örgütü PKK oluşumlarının sahada  düzenlenen operasyonlar kapsamında büyük bir bozguna uğradığını belirterek, çok ciddi bir biçimde zemin kaybı yaşadıklarını dile getirdi. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesine yaşamını sürdürmekte olan vatandaşların terör örgütü ile aralarına mesafe koyma yönünde karar aldığını ifade etti. ' Aziz milletimiz müsterih olsun, bölücü terör örgütü ile mücadele hususunda hükümetimizin kararlılığı su götürmez derecede nettir, operasyonlar sonuna kadar sürdürülecektir' dedi.

Kriz Yok, Düşük Büyüme Hızı Tuzağı Var

Geçtiğimiz hafta Fransa'nın başkenti Paris'te üzenlenen Ekonomik Kalkınma Örgütü (OECD) toplantısına katıldığını belirten Şimşek, global olarak ekonomi de bir kriz havasının bulunmadığını dile getirerek, dünya genelinde düşük büyüme tuzağının hüküm sürdüğünü ifade etti. Düşük büyüme hızının sebep olduğu ekonomik problemlerden kurtulmanın üç temel amacının para politikası, maliye politikası ve yapısal reformlar olduğunu belirten Şimşek, telaşlanacak bir durumun bulunmadığını kaydetti.

Bireysel Emeklilik Sistemine İlişkin Haberler Tamamen Hikaye

Son haftalarda ekonomi gündeminde sıkça yer bulan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 'Otomatik Katılım' düzenlemesine ilişkin soruları da yanıtlayan Şimşek, Türkiye'de bu tür teşvikler sayesinde BES'in getirildiğini ancak bu sistemin tek başına yeterli olmadığını belirtti. Yapılan reformlar kapsamında 6 milyon kişinin Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalandığını dile getiren Başbakan Yardımcısı, konu ile ilgili teknik çalışmanın tamamlandığını ancak çalışmanın an itibari ile Bakanlar Kurulu ve ya Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na ( EKK) sunulmadığını söyledi. Öte yandan yeni düzenlemelerin yüksek oranlı kesintileri beraberinde getireceğine ilişkin iddiaların gerçekle bağdaşmadığını açıklayan Mehmet Şimşek ' Tamamen spekülasyon, hikaye... Böyle bir durumda fon yönetim kesintisi dışında herhangi bir kesinti olmayacaktır, ki o da gayet cüzi bir miktardır ' diyerek sözlerine son verdi.

 

mehmet şimşek ekonomi koordinasyon kurulu bireysel emeklilik sistemi bes kesintileri oecd toplantısı ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar