MAÇ SONUÇLARI

Milletvekili Dokunulmazlığına İlişkin Ret Kararı Yayımlandı

Anayasa Yüksek Mahkemesi, milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin yapılan başvurunun reddedildiğini Resmi Gazete'de yayımlanan haber ile duyurdu.

Milletvekili Dokunulmazlığına İlişkin Ret Kararı Yayımlandı
Bu içerik 174 kez okundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görevli milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırımasını içeren geçici maddenin Anayasa'nın 85. maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile HDP ve CHP milletvekilleri tarafından geçtiğimiz ayın son günlerinde yapılan iptal başvurusunun reddedildiğine ilişkin açıklama 9 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. AYM, bahsedilen geçici maddenin teklif edilmesi ile başlayan sürecin bir takım özel hususlar içermesi sebebi ile esas yönünden denetimin imkan dahilinde olmadığını, şekil yönünden denetim için gerekli şartların ise gerçekleşmediğini ifade etti. Denetimlerle ilgili olanakların Anayasa'nın 85. maddesi kapsamında gerekli görülmediğini belirten Anayasa Yüksek Mahkemesi, geçici maddenin iptali için yapılacak başvurunun yalnızca 148/2 maddesinde ki koşullar itibari ile mümkün olacağını belirtti.

Başvuran Milletvekili Sayısı 70

Haklarında hazırlanan fezlekelerin bulunduğu milletvekillerinin hukuki dokunulmazlıklarının resmi olarak kaldırılmasını içeren anayasa değişikliği teklifinin 20 Mayıs'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildiği belirtilirken, maddenin 8 Haziran tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulduğu ifade edildi.

Muhalefet safında olan HDP ve CHP bünyesinde ki milletvekilleri, dokulmazlıklar kapsamında ki anayasa metnine eklenen 20. geçici maddenin, 85 ve 6216 sayılı kanunun 54. fıkraları uyarınca iptel edilmesine ve yürürlükten kaldırılmasına dair yeni bir karar alınması talebi ile AYM'ye ortak bir metinden oluşan bir dilekçe gönderdi. 70 Milletvekilinin imzasını taşıyan başvurunun 3 Haziran tarihinde reddedildiğine yönelik verilen karar açıklandı.

85. Madde Denetleme Konusu Olamaz

AYM, Resmi Gazete'de yayımlanan ret kararının gerekçeleri ile ilgili olarak, kabul edilen geçici 20 maddede, Anayasa'nın 83. maddesinde ifade edilen ' Seçim dönemi öncesi ya da sonrası, herhangi bir suç işlediğine yönelik iddialar bulunan bir milletvekili, meclisin ortak bir kararı bulunmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz' ifadesinin yer aldığı sebebi ile ve 85. Madde'de geçen ' Yasama dokunulmazlığının yürürlükten kaldırılmasına veye milletvekilliği görevinin düşürülmesine 84. maddede bulunan fıkralara göre karar verilmiş olması durumunda Meclis Genel Kurulu'nun verdiği kararın tarihinden başlamak koşulu ile 7 gün içerisinde, kanuna ya da içtüzüğe aykrılık iddiası ile iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuralbilir, bu durumda ise Anayasa Mahkemesi iptal istemini 15 gün içerisinde kesin karara bağlar, ifadeleri nedeni ile iptal davasının reddedildiğini bildirdi.

 

 

 

 

aym anayasa mahkemesi milletvekili dokunulmazlığı dokunulmazlık iptal başvurusu iptal başvurusu ret kararı resmi gazete
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke