Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Sahurda Çay İçenler Yandı

Ramazan Ayı'nda oruç tutan bir çok insanın sıkça sorduğu sorulardan birisi olan sahurda alınması gereken besinler dair Canan Karatay açıklama yaptı. Açıklamaya göre, sahurda çay içenlerin başı dertte.

Sahurda Çay İçenler Yandı
Sahurda Çay İçenler Yandı Haberci
Bu içerik 890 kez okundu.

2 Mart 1943 Sivas doğumlu, sosyal medyanın en sevilen beslenme uzmanlarından birisi olma özelliğini elinde bulunduran Canan Karatay, herkesin merakle beklediği açıklamayı yaparak sahurda tok tutan yiyecekler listesini paylaştı. Peynir ve köfteyi de listeye alan Karatay, mercimek çorbası, ceviz, fındık, fıstık, içli köfteyi de önerilerinin en başına aldı. Kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini belirten beslenme uzmanı, sahurda, lifi olmadığı gerekçesi ile kan şekerini aniden yükselden ve çok çabuk acıktıran karpuzdan kesinlikle uzak durun diyor.

Tam Tahıllı Ya Da Çavdar Ekmeği Tercih Edin

Sahur ekmeksiz olmaz diyenlere hak veren Profesör Doktor Canan Karatay, tam tahıllı ya da çavdar ekmeğini önerirken, sahurda yenilen ekmeğin vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidratları için en sağlıklı çözüm yolu olduğunu vurguladı. Sahurda, sindirim esnasında emilimleri diğer besinlere nazaran daha yavaş olan, kan şekerini değerini diğerlerine göre yavaş yükselten ve daha fazla tok hissettiren besinlerin tercih edilmesi üzerinde duran Karatay bu doğrultua, et, tavuk yada hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta ve mercimek ya da bu besinlerden oluşan yiyeceklerin tüketilmesinin tutulan orucu kolaylaştıracağını bildirdi.

Sahurda Kesinlikle Çaydan Uzak Durun

Sahur sofralarının assolisti olarak yumurtayı işaret eden Karatay, 3 - 4 yumurtayı, bol tereyağına kırıp, sarısıyle birlikte yemenin çok büyük bir önem arz ettiğini dile getiren Canan Hoca, yumurta ve tereyağından temin edilen enerjinin insanı 24 saat süresince tok tutabileceğini hatırlattı. Kültürel alışkanlıklarımızın başında gelen çay hakkında ise kesinlikle uzak durulması gerektiğini aktaran Karatay, çayın içerisinde bulundurduğu mineraller dolayısı ile idrara çıkma oranını yüksek derecede artırdığını bu durumun da vücutta depolanan su miktarının hızlı bir biçimde dışarı atılması anlamına geldiğini söyledi. Çay içenlerin oruç tuttuğu sırada susuzluk hissine kapılacağını belirten uzman doktor, uzak durulmasının işi kolaylaştıracağı konusunda ısrarcı olduğunu bildirdi.

 

 

 

sahurda ne yemeli tok tutan besinler canan karatay sahur önerileri sahurda çay içmek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar