Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Badminton Nasıl Bir Spordur?

Rio 2016 Olimpiyatlarında da yarışılan dallar arasında bulunan Badminton'un tarihçesi ve oyun kuralları nasıldır?

Badminton Nasıl Bir Spordur?
Badminton Nasıl Bir Spordur? Cem Güner
Bu içerik 1922 kez okundu.

Çinliler tarafından MÖ 5.yüzyılda icat edilen badminton, bir raket ve bir ucu mantar, diğer ucu geniş ve tüylü olan hafif özel bir topla oynanan eğlenceli bir zaman geçirme yoludur. Dikkat ve koordinasyon gerektiren, kort tenisine benzer bir spordur. Ama tenisten farklı olarak top yerden sektirilerek değil havadan gönderilir. Top çok hafif olduğu için havada süzülme hareketi yaparak ilerler ve topa vurması bir hayli kolaydır. Bu yüzden çocuklar da dahil her yaştan insanın rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur.

 

Oyunun Kuralları Nelerdir?

Badminton kortu kort tenisinin kortuyla file yüksekliği ve saha ölçüleri konusunda farklılıklar gösterilir. File yerden 1.55m yüksekliktir ve kort 13,4m x 6.1m ölçülerindedir. Filenin her iki tarafında 5.94m x 6.1m boyutlarında sayı alanları vardır. Oyundaki amaç topu karşı oyuncunun sayı alanına düşürebilmektir. Oyun başlarken topun geniş ucu file üstüne konur ve top düştüğünde geniş ağzın baktığı taraf servisi başlatırken diğer taraf yer seçer. 3 setten 2 set alan kazanır ve her setten sonra taraflar yer değiştirir.

Setler 21 puandır. Bu sayıya ulaşan ve rakiple arasında en az 2 sayı fark bulunan seti alır. Oyuna başlarken ve her sayıdan sonra servis atışı çift sayılarda sağdan, tek sayılarda soldan olacak şekilde servis alanından çapraz olarak karşı tarafın sayı alanına yapılır. Bu alana düşmeyen servisler hatalıdır. 2 servis hakkı vardır, sonrasında top karşı tarafa geçer. Oyun oynanırken sayı alanının dışına düşen toplar hatalıdır ve rakibe sayı kazandırır. Teke tek oynanabileceği gibi çiftler halinde de oynanabilir. Bir oyuncu bir tek ve bir çift maça çıkabilir, 3.ye çıkamaz.

 

Nerelerde Oynanabilir?

Profesyonel oynamak için kort gereklidir ama günlük hayatta oynanmak istenirse tavanı yüksek, kapalı, rüzgarsız bir alan seçilmelidir.

 

Badminton Badmintonun tarihçesi Badminton nasıl bir spordur Badminton kursu Badminton oyun kuralları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar