Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Ayak Bileğinde Burkulma Ve Bağ Yaralanmaları

Brezilya Rio 2016 olimpiyatlarında da bazen karşılaştığımız durum olan ayak bileği burkulması ve bağ yaralanmaları hakkında bilgilendirme.

Ayak Bileğinde Burkulma Ve Bağ Yaralanmaları
Ayak Bileğinde Burkulma Ve Bağ Yaralanmaları Cem Güner
Bu içerik 1900 kez okundu.

Ayak bileği burkulması, hareket aşımı sonucu ayak bileği bağlarının yaralanması sonucu oluşur. Genellikle spor yaralanmaları olmasına karşın günlük hayatta da karşılaşılabilecek bir durumdur. Hafif yaralanmalarda yırtılma yoktur, yalnızca lifler uzar ve esner.

 

OLUŞAN KOPMANIN NİTELİĞİ

Bağ çevresinde ödem oluşur. Orta şiddetli yaralanmalarda bağ liflerinin birkaçı kopar. Ayak bileğinde gevşeklik oluşur. Ciddi derecedeki yaralanmalarda ise bağ tamamen kopmuştur. Yaralanma sonucu şişlik, hareket edememe, ağrı görülür. Yaralanma şiddetliyse kanamaya bağlı morluk oluşabilir.


 
Ayak Bileğinde Burkulma ve Bağ Yaralanmaları Neden Oluşur?

En çok sporcularda görülür. Ayak bileğinde en çok zarar ön bağ zarar görür. Ayağın içe dönme hareketi ön bağı zedeler. Koşarken, merdiven çıkarken ya da düzgün olmayan yüzeylerde yapılan hareketler sonucu da ayak bileği burkulabilir ve bağ yaralanması olabilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif bağ yaralanmalarında elastik bandaj sarılarak ve istirahat ederek tedavi uygulanır. Aynı zamanda 48 saat boyunca iki saatte bir buz kompresi uygulanır. Böyle oluşan ya da oluşma ihtimali olan morluk tedavi edilir. Üç hafta içerisinde tamamen iyileşme gözlenir. Orta şiddetli bağ yaralanmalarında özel ayak bilekliği ya da uygulanır. Bunlarla ayak bileğinin hareket etmesi önlenir ve bağların iyileşmesi hızlanır.

3 ila 6 hafta arasında iyileşme gözlenir. Şiddetli bağ yaralanmalarında ise müdahalesiz iyileşmenin mümkün olmaması ihtimalinden dolayı cerrahi işlem gerekebilir. Kopan bağın onarılması ya da yeni bir bağ nakli gerekir. Bağ tamamen koptuğu için daha uzun bir iyileşme süreci gerçekleşir.

Ayak bileğinde burkulma ve bağ yaralanması durumunda ayağınızı hareket ettiremiyor ve şiddetli ağrınız var ise, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Ayak bileği burkulmalarının 10 - 15 % i kırık ya da çıkığa neden olmaktadır. 

 

Ayak burkulması Bağ yaralanmaları Bağ kopması Burkulma tedavisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar