MAÇ SONUÇLARI

Boks Nasıl Bir Spordur?

Brezilya Rio 2016 Olimpiyatlarında da spor kategorileri içerisinde bulunan Boks sporunu inceleyelim.

Boks Nasıl Bir Spordur?
Bu içerik 325 kez okundu.

Spor kelimesinin içine birçok alanı yerleştirebiliriz. O kadar geniş bir kapsamı vardır ki bazen hayret verici olabilir. Bildiğimiz koşu, tırmana gibi daha çok bireysel olarak kendimizi etkileyecek sporların yanında dövüş sporları da yerlerini almıştır. Bunlar arasında boks sporunu bulabiliriz.

 

Boks Nedir?

Bu spor ilk başlarda çıktığında eldiven gibi yardımcı unsurlar yoktu. Daha çok kişiye zarar vermek amacıyla yapılan karşılıklı iki kişinin mücadelesi olarak biliniyordu. Bu durum zamanla çok fazla can kaybına neden olmaya başladı. Sonuçta spor adı altında yapılan bir işin can kaybına neden olması istenmeyen bir durumdur.

Boks eldivenleri kullanılmaya başlandı ve artık bu sporun belli bir disiplin doğrultusunda profesyonel olarak gelişti.

Yaş Grupları ve Kask Zorunluluğu

Can güvenliğini sağlamak amacıyla bazı müsabakalar yaş gruplarına bağlı olarak kafaya koruyucu kask takılarak yapılıyor.

 

OYUNU KAZANMAK

Boks sporunun işleyişi, müsabakaların ringlerde iki kişinin karşılıklı yeteneklerini göstermesi yönünde seyreder. Bir hakem ringin içinde olur. Her hangi karmaşıklık veya yanlış giden durumda anında olaya müdahale edebilir. Dışarıda da puanlama sistemi mevcuttur gözlemciler maçın gidişatına ayrı ayrı puanlar verir ve maçın kazanını belirlerler. Bazen maç puanlamaya gitmeden nakavt biçiminde sonlanabilir. Sporcunun beklenmedik veya üst düzey şekilde yapmış olduğu hamleler sonucunda kişi yerden 10 saniye içinde kalkamazsa maçın kaçıncı raundu olduğuna bakmaksızın maç sona erer.

Müsabakalar sıklet adı altında ayrı kategorilere ayrılmış durumdadır. Orantısız şekilde mücadelelerin önüne geçerek aynı düzeydeki sporcuların karşılaşması bakımından yapılır.

Boksta sadece atak yapmak önemli değildir. Atak yaparken aynı zamanda savunmayı yapmanız gerekir. Çünkü geri dönebilecek bir atak beklenmedik şekilde gelirse nakavta gidebilir.

 

Boks Boks kuralları Olimpiyatlar Boks nasıl oynanır
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke