Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Eskrim Nasıl Bir Spordur?

Temeli Orta Çağda yapılan kılıçla düello savaşlarına dayana Eskrim üç tür silahla yapılmaktadır. Peki, Eskrim nasıl bir spordur?

Eskrim Nasıl Bir Spordur?
Eskrim Nasıl Bir Spordur? Cem Güner
Bu içerik 784 kez okundu.

17. Yüzyılda genelde askerlerin yetiştirilmesi ve eğitilmesi için eğitsel silah olarak kullanılan Flöre; Avrupalı soyluların zamanında kullandıkları Epe; eskrimin en hızlı branşı olan Kılıç (Sabr) adında üç silahla yapılır.

 

ÖZEL KIYAFET

Müsabaka ve eğitimlerde sağlam koruyucu bir yelek, brandadan imal edilmiş ceket ve çelik telle örülmüş maske takılır.

 

KIYAFETE GÖRE FARKLI TÜR

Kullanılan silah türüne göre düellonun bazı kuralları değişebiliyor. Elektrikli algılama sistemine sahip Flöre kılıçla rakibin sadece belli başlı bölgelerine ve belli bir basınç oranında vuruş yaparsanız puan kazanabilirsiniz. Yani elektronik sistem rakibin sadece belli bölgesine temas ettiği zaman puanlama yapar.

Bir diğer müsabaka türü ise Epe'dir. Bu oyun türüne göre rakibin vücudunun her yeri oyuna dahildir. Rakip oyuncu karşı tarafın vücudunun herhangi bir yerine karşı yapacağı belli bir oranda dokunuşla puan kazanır. Kıyafetleri diğer oyun türlerine göre daha sadedir.

Oyunun kılıç versiyonuna göre hedefiniz rakibinizin belden yukarısıdır. Bu hedef sahasına kafa ve kollar dahil olup eller dahil değildir. Bir kesme silahı olduğu için Flöre ve Epe'den farklı olarak daha seri oynanır.

 

ULUSLARARASI ESKRİM FEDERASYONU

Eskrim düello spor dalının karşılaşmaları Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun (FIE) öncülüğünde düzenlenir. Ülkemizde de 1923'te kurulan Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından organize edilen bu spor dalı 1896 yılından itibaren olimpiyat oyunları arasında yerini almıştır.

 

BİZDEKİ TARİHİ

Ülkemizde Eskrim sporunun geçmişi Sultan Abdülmecit zamanına, Tanzimat Fermanının imzalandığı dönemlere denk gelir. Abdülmecit zamanında askeri okullarda maç ve kılıç dersi konulmasıyla temelleri atılan bu sporun ilk hocası yine o dönem derslere giren Fransız Piçini'dir. Olimpiyat Oyunları’na kota uygulamasının getirilmesinden sonra katılmayı başaran ilk Türk eskrimci Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Avrupa Kalifikasyon (Eleme) Müsabakaları Bayan Flöre kategorisinde ülkemiz adına yarışıp ikinci olan İrem Karamete olmuştur.

 

Eskrim Eskrim nasıl bir spordur Eskrim nasıl yapılır Eskrim tarihçesi Eskrim Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar