Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları
Adanaspor Haberleri Akhisar Belediyespor Haberleri Antalyaspor Haberleri Beşiktaş Haberleri Bursaspor Haberleri Çaykur Rizespor Haberleri Fenerbahçe Haberleri Galatasaray Haberleri Gaziantepspor Haberleri Gençlerbirliği Haberleri İstabul Başakşehirspor Haberleri Kardemir Karabükspor Haberleri Kasımpaşaspor Haberleri Kayserispor Haberleri Multigroup Alanyaspor Haberleri Torku Konyaspor Haberleri Osmanlıspor Haberleri Trabzonspor Haberleri

Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur?

Nefes alma aletleri kullanılarak ya da kullanılmayarak, temeli su altında kalmaya dayalı su altı sporuna dalgıçlık denir. Geçmişi M.Ö. 500’ lü yıllara dayanan bu spor aslında başlangıçta bir ihtiyaç olarak başlamıştır.

Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur?
Dalgıçlık Nasıl Bir Spordur? Cem Güner
Bu içerik 228 kez okundu.

Batan ya da batırılan gemilerin yüklerine ulaşabilmek adına su altı ile ilgili pek çok şey geliştirilmeye çalışılmıştır. Önceleri hayvan derileri kullanılarak yapılan denemeler zamanla daha da geliştirilerek insanın su altında en fazla sürede kalması amaçlanmıştır.

Bu uğurda bugüne kadar ki en önemli buluş 1943 yılında Fransız Jacques Yves Cousteau tarafından geliştirilen regülatördür. Böylelikle insanın su yüzeyine bağımlı olmadan en uzun süre su altında kalması sağlanmıştır.

 

DALIŞ ÇEŞİTLERİ

Günümüzde mevcut teknolojik gelişmelerle de desteklenen bu spor, tüplü ve tüpsüz dalış şeklinde olabilmektedir.

Tüpsüz dalışlar su yüzeyine bağlı olarak yapılan ve doğal yollarla nefesini maksimum seviyede tutarak mevcut basıncı en iyi şekilde dengeleme prensibine dayanır.

Tüplü dalış (scuba) ise oldukça kapsamlı ve birçok bileşeni içinde barındıran bir tekniktir. Kullanılan malzemeler arasında tüp, regülatör, manometre, denge yeleği ve diğer malzemeler yer alır.

Tüplü dalış çok keyifli bir spor olmasının yanında eğer tecrübeli bir eğitmen eşliğinde yapılmazsa tehlikeli olabilirde. Dalgıçlık nasıl bir spordur? denildiğinde her iki şekilde de keyif alabileceğiniz bir spordur demek mümkün aslında. Bu sporla ilgili Türkiye’ de olduğu gibi dünyanın her yerinde eğitim verilmektedir. Bu eğitimler neticesinde kişinin seviyesine göre derecesi belgelendirilebilmektedir.

 

FARKLI AMAÇLAR

İster ticari amaçla olsun isterse spor, yine de suyun altında yaşanan bu özgürlüğün değeri biçilemez diye düşünüyorum. Günlük telaşın keşmekeşinden bir an olsun sıyrılıp o koyu maviliğin derinliklerine indiğinde yalnızlık hiç bu kadar soğuk ve doğal hissedilmiyordur kuşkusuz. Her şeye rağmen tedbiri de elden bırakmamakta fayda var. Acıya dönüşen zevkin bazen telafisi olmayabilir.

 

Dalgıçlık Dalgıç olmak Nasıl dalgıç olunur Dalgıçlık çeşitleri Dalgıçlık nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ADVOCAAT DERBİYİ DEĞERLENDİRDİ
ADVOCAAT DERBİYİ DEĞERLENDİRDİ
Gaziantepsorlu Rajtoral İntihar Etti
Gaziantepsorlu Rajtoral İntihar Etti