MAÇ SONUÇLARI

Beyzbol Nasıl Bir Spordur?

Anavatanı Amerika olan Beyzbol daha çok Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde meşhurdur. İlk ortaya çıkması 18. yüzyıl ortaları Flanders ya da İngiltere, ilk oynanışı ise 4 Haziran 1838 yılında Beachville Ontario'dur

Beyzbol Nasıl Bir Spordur?
Bu içerik 168 kez okundu.

Beyzbol dokuz devreli oynanan bir oyundur. Her devrede karşı takımdan bir savunma, birde hücum oyuncusu olur. Hücum oyuncuları sırayla sayı kalesine gelip fırlatıcı tümseğinden kalenin arkasında duran yakalayıcıya atılan topa, elindeki sopayla vurmaya çalışır.

Fırlatıcının atışının geçerli olup olmadığına ise sayı kalesinin arkasında duran hakem karar verir. Fırlatıcı dört geçersiz atış yaptığında, vurucu birinci kaleye yürüme hakkı kazanmış olur.

Eğer vurucu, üç kez geçerli atışı karşılayamazsa, topu karşı takımın yakalayıcısı havada kaparsa veya top ceza alanına düşerse oyun dışı kalır. Üç oyuncusu oyun dışı kalan takım, hücum hakkını kaybeder ve savunma konumuna gelir. İki takım vuruş hakkını tamamladığında devre sona erer.

Vurucu isabetli bir vuruş yaparsa birinci kaleye doğru koşar. Savunmadaki karşı takım oyuncuları topu alıp kalecilere ulaştırmasına geçen sürede diğer kaleleri de dolaşarak sayı kalesine geri dönebilir. Vurucu bu durumda sayı turunu tamamlamış olur. İsabetli bir vuruştan sonra kaleye ulaşabilen vurucu o kalede durabilir ve bir diğer vurucunun koşusu esnasında, o da ilerideki kaleye koşabilir.

Eğer vurucu topu çitlerin dışına gönderirse, sayı turu vurmuş olur. Sayı turu vuran oyuncu, yakalanması söz konusu olmadan, kalelerden geçerek sayı turunu tamamlar. Bir vurucu için takımına kazandırabileceği en kazançlı skor sayı turudur.

Çünkü normal bir koşuda, bir vurucu bir sayı kazanabilirken, sayı turunda sahada ne kadar koşucu varsa o kadar sayı kazanır.

Beyzbol; sopa, top ve eldiven ile kendine has sahasında oynanır. Günümüzde oynanan önemli sporlardandır.

Beyzbol Beyzbol nasıl bir oyundur Beyzbol oyuncuları Beyzbol kuralları
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke