MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             

Bowling Nasıl Bir Spordur?

Bir oyun hattı içerisine yerleştirilmiş ve hattın sonunda yer alan kukaları özel olarak tasarlanan bowling topları ile düşürme prensibine dayalı bir spordur. Kökeni M.Ö 5000 yıllarına dayanan bu spora tarihin belirli zamanlarında kiliseler tarafından dini anlamlarda yüklenmiştir.

Bowling Nasıl Bir Spordur?
Bu içerik 177 kez okundu.

Kukaların her birinin bir günahı temsil ettiği ve düşürülen her birinin ardından da günahların temizlendiğine inanılmıştır.

Bowling nasıl bir spordur? denildiğinde, standartları Dünya Bowling Federasyonu tarafından belirlenmiş 2 ayrı şeklinin olduğunu söylemek mümkün. 9 pin ve 10 pin şeklinde oynanan ve bu pinlerin, uzunluğu 18,288 m olan hat sonuna yerleştirilerek mevcut top vasıtasıyla devrilmesi esasına dayanır.

Türkiye’ de bu spor 10 pin ile oynanmakta ve her yıl düzenlenen lig usulüne göre puan toplama yoluyla, katılımcılar almış oldukları dereceler neticesinde bir üst tura çıkma hakkı kazanmaktadırlar.

Her oyunda 10 frame vardır ve strike ile spare adı verilen düşürüş şekilleriyle puanlamalar belirlenir. Strike, hat sonunda yer alan pinlerin ilk atışta devrilmesi anlamına gelir. Üst üste bunun tekrarlanması durumunda alınan puanlar tabloya bu şekilde yansır. Spare ise, hat sonundaki pinlerin ikinci atışta devrilmesi anlamına gelmekte ve puanı da 10 pine göre ikinci atışta devrilen sayısı da eklenerek hesaplanır. Split adı verilen şey ise hat sonunda yer alan kukalar arasında birbiri ile bağlantısı kalmamış 2 veya daha fazla kukanın kalması durumudur ki bu da puan tablosunda devrilen pinlerin sayısını dikdörtgen veya çember içerisine alınarak gösterilmesi demektir.

Bahar ve kış dönemlerinde yapılan turnuvalarda giyilmesi gereken kıyafetlerde kurallarla belirlenmiştir. Erkekler kumaş veya kumaş türü pantolon, bayanlar ise kumaş pantolon, şort veya etek giyebilmektedirler. Üst olarak polo yaka düğmeli ve kısa kollu tişörtler belirlenmiştir.

Turnuva öncesinde ve sonrasında her ne şekilde olursa olsun alkollü içki tüketimi yasak olduğu için, belirlenen bir durum olduğunda oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır. Ayrıca uygunsuz davranışlar sergilemek ve kıyafet yönetmeliğine uymamak da sarı kart ile cezalandırılır. Üst üste veya farklı zamanlarda iki sarı kart alan oyuncu da kırmızı kart ile cezalandırılır ve bir sonraki oyunlara katılım hakkı federasyon yetkililerince kurallar ölçüsünde değerlendirilir.

Bowling Bownling Bowling nasıl oynanır Bowling tarihçesi Bowling kuralları nelerdir
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke