Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Astım atakları ve sebepleri

Astım atakları ve sebepleri hakkında bilgi veremeden önce astım hastalığına kısaca değinmek istiyorum.

Astım atakları ve sebepleri
Astım atakları ve sebepleri Cem Güner
Bu içerik 873 kez okundu.

Astım hastalığı akciğer ve solunum yollarının daralması , bronşların iltihabı sonucu yeterli işlev görememesi ve bunlar sebebiyle yeterli miktarda oksijenin vücuda alınamaması olarak bilinir. Vücuda yeterli miktarda oksijen girmez ise başta beyin ve diğer organlar bundan kötü yönde etkilenir. Organlar işlevlerini yeterli bir şekilde yapamaz ve hücre yıkımı meydana gelir. Sonuç olarak birçok organın hasarı söz konusu olur ve bu da hastanın yaşam kalitesini kötü yönde etkiler. Her şeyde olduğu gibi astım hastalığının sebepleri ve seyri sırasında gözüken etkili atakları vardır.

 

Astım atakları ve sebepleri arasında en başta şunları bilmek gerekir. Çevresel faktörler; bunlar sigara, hava kirliliği, nem oranı, kimyasal maddelere karşı alerji gelişmesi, toz, duman, çiçek polenleri, soğuk hava gibi oksijenin yeterli seviyede olmadığı durumları sıralayabilir. Bütün bunlara sonucu solunum yolları daralır. Vücuda oksijenin yeterli miktarda girmesine yardımcı olamaz. Hastada nefes darlığı meydana gelir. Ayrıca yeterli miktarda oksijenle beslenemeyen akciğerlerde, başta Arveollerde olmak üzere daralmalar meydana gelir. Yeterli oksijen alamayan hastanın renginde sarıya ve mora çalan bir renk oluşur. Beslenmesi de olumsuz yönde etkilenir. Hastalık ilerlendikçe ataklar meydana gelir.

 

Astım atakları ve sebepleri hakkında kısaca verdiğimiz bu önemli bilgilerden sonra, kendimizi bu hastalıktan nasıl koruruz? İlk önce sigaradan uzak durmalıyız. Havadar, oksijeni bol temiz yerlerde yaşam sürdürmeye gayret etmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek, vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmeliyiz. Stresten uzak durmalı ve yeterli seviyede spor yapmalıyız. Yüzme sporu akciğerlerimizi ve solunum yollarımızı en iyi seviyede açan bir spordur. Astım hastaları özellikle doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdırlar.

Astım hastalığı Astım atakları Astım atakları sebepleri Astım tedavisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar