MAÇ SONUÇLARI

Triatlon Nasıl Bir Spordur

Triatlon, insanların erişebildikleri gücün sınırlarını aşmayı hedefleyen bir spordur. Aslında kişiseldir. Bu sporu değişik yaş grupları kendi aralarında veya karışık olarak yapabilir. Triatlon, birçok genç tarafından tercih edilen, güç kazandırıcı bir spordur.

Triatlon Nasıl Bir Spordur
Bu içerik 124 kez okundu.

Triatlon Nasıl Bir Spordur Sorusunu cevaplandırmadan önce triatlonun oldukça farklı bir spor olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü triatlonda olimpik rekor denemeleri yoktur. Çünkü triatlon, hava koşullarından son derece etkilenen bir spordur. Dolayısıyla her yıl aynı yerde yapılan triatlon denemeleri bir önceki yıllara göre farklılık gösterir. Triatlonda bu yüzden her yıla özgü bir derecelendirme olur. Bu derecelendirmeler kısa sürelidir.

 

Trıatlon Sporunu Yakından Tanıyalım

Triatlon, bisiklet, koşu ve yüzme şeklinde gerçekleştirilebilir. Belli mesafelerde yarışan kişiler olur. Aslında triatlon, felsefi yönü olan bir spordur. Çünkü bu sporda kendinizi geliştirmeniz için disiplinli bir çalışma sistemine sahip olmanız büyük önem taşımaktadır. Bu yarışlarda insan aslında en çok kendisi ile yarışmaktadır.

Triatlonun sürekli olarak uygulanan ve değişmez kesin kuralları yoktur. Çünkü triatlon yarışları, uygulandığı yerin coğrafi ve iklim özelliklerinden etkilenir. Bu yüzden kurallar da triatlon yarışının yapılacağı yere göre değişebilmektedir.

Triatlon, üç farklı spor branşının bir araya gelmesiyle oluşur. Yüzme, koşu ve bisiklet yarışlarının yerleri belirlenirken o bölgenin coğrafi özellikleri ve iklimi etkili olur. Örnek vermek gerekirse, rafting yapmak için müsait olan bir bölgeye yüzme yarışları konmaz, rafting konur.

 

Trıatlon Sporunu Atletizm İle Karıştırmamak Gerekir

Triatlon ile Atletizm birbirine çok karıştırılmaktadır. Aslında ikisi oldukça farklı spor dallarıdır. Triatlon, Atletizmden farklı olarak bünyesinde bisiklet ve yüzmeyi de barındırır. Ayrıca triatlon sporunda kısa süreli bir yarışma söz konusudur. İkisi arasındaki belirgin farklardan birisi de Triatlonun bitişe kadar süren bir spor olmasıdır.
 

 

Triatlon Triatlon nasıl bir spordur Triatlon sporu
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke