Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Bilinmeyen yönleri ile Beşiktaş Çarşı taraftar grubu

Türkiye’nin en büyük taraftar gruplarından Çarşı’nın geçmişi, dünü ve bugünü ile ilgili bilmedikleriniz… 1982’den bugüne uzanan Çarşı’nın hikayesi!

Bilinmeyen yönleri ile Beşiktaş Çarşı taraftar grubu
Bilinmeyen yönleri ile Beşiktaş Çarşı taraftar grubu Cem Güner
Bu içerik 3089 kez okundu.

Eski İnönü Stadı’nda rakip üzerinde baskının ‘kralını’ kuran, Barbaros’tan Dolmabahçe’ye meşaleleri ile yürüyen vefakar taraftarlar…

Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’dan söz ediyoruz. İyi günde kötü günde takımının yanında, yalnızca Türkiye’de değil, yaptıkları ile dünyada adından söz ettiren siyah beyazlılar! Çarşı ile ilgili bilinmeyen detayları sizler için sıraladık. İşte kuruluşundan rekorlarına, amigolarına kadar Çarşı grubu… 

 

Kuruluşu: 1982 

Çarşı, Türkiye’nin en eski taraftar gruplarındandır. Kökeni 34 yıl öncesine dayanıyor. İnönü Stadı’nda kapalı tribünde yer alan taraftar grubu, burada yer alan kutu isimli küçük yerden yönettikleri stadyumda adeta bir şef gibi, ahenkle takımlarına destek veriyorlar. 

 

 

Ünlü sloganları: Evdeki hesap Çarşıya uymaz 

Türk tribün tarihinde Çarşı imzalı onlarca, yüzlerce beste yer alıyor. Ancak Çarşı tezahüratlarından en bilinenler, ‘Çarşı her şeye karşı’dır. Bunun dışında Evdeki hesap Çarşı’ya uymaz sloganı ile de bilinirler.  

 

 

Tribünlerin asi ruhu 

Diğer taraftar grupları ile Çarşı’yı ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de, asi ruhu ve toplumsal duyarlılıklarıdır. Dünyanın uzak bir köşesinde yaşanan bir ırkçılık olayı ile, ya da ülkemizde yaşanan bir doğal afetten sonra Çarşı her zaman duyarlılığını göstermiş ve ona göre tavır almıştır.  

Eto’o için yapılan ırkçılığa karşı açtıkları pankartlar, Van depremindeki mağdurlar için atkı ve berelerini sahaya atmaları en unutulmaz Çarşı olaylarından… 

 

2008 yılında Çarşı kapanıyordu!  

2008 yılında yapılan bir açıklamada, Çarşı’nın ardından varlığını sona erdireceği ve tribünlerde yer almayacağı duyuruldu. Ancak bu açıklamanın birkaç ay sonrasında yaklaşık 200 kişilik bir taraftar grubu, Maçka Parkı’nda bir açıklama yaptı: Alem biter, ortam biter, Çarşı bitmez!  

 

 

Gezi Parkı olayları 

Çarşı grubu, 2013 yılında yaşanan Gezi Parkı olaylarında da isminden çok söz ettirmiştir. Beşiktaş’ta yaşanan olaylarda iş makinesinin kontrol altına alınması gibi, herkesin hafızasına kazanan olayların ardından tribün liderlerinin de aralarında yer aldığı bir grubun yargılanma süreci başlamış, ardından beraat kararı gelmiştir. 

Beşiktaş Çarşı Beşiktaş taraftar grubu Ateşli taraftar grubu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
FIFA ve FIFPro, Yılın 11’i için 55 Kişilik Aday Belirledi
FIFA ve FIFPro, Yılın 11’i için 55 Kişilik Aday Belirledi