MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             EINTRACHT FRANKFURT 0 - 0 HOFFENHEIM             MALAGA 1 - 1 GRANADA             OSASUNA 0 - 3 BARCELONA             Rizespor 0 - 1 Kasımpaşa             BAYERN 5 - 0 WOLFSBURG             Köln 1 - 1 Dortmund             HAMBURG 1 - 0 AUGSBURG             

10 maddede Galatasaray’ın borcu ve çıkış yolu

Reklam satışları ve forma gelirlerine rağmen 3 büyükler borç batağında, 10 maddede Galatasaray’ın borcu ve çıkış yolunu sizler için ele aldık.

10 maddede Galatasaray’ın borcu ve çıkış yolu
Bu içerik 248 kez okundu.

Futbol kulüpleri de sadece sportif faaliyet gösteren kulüplerin yanı sıra ekonomik değer kazanan yapı içerisine girdiler. Böylelikle, hem Türkiye’de hem dünyada transfer dönemlerinde milyonlarca Euro’luk harcamalar yapılmakta, ülkemizde de özellikle son 5 yıl içerisinde büyük çapta yurtdışından getirilen uluslararası çapta tanınan milyon dolarlık futbolcular ile özellikle 3 büyükler (Galatasaray, Fenerbahçe, ve Beşiktaş) yüksek maliyetli transfer çalışmaları beraberinde kulüplerin borçlarının‘da bir hayli artmasına neden oldu.

Galatasaray da bu kulüplerin başında geliyor. İşte 10 maddede , Galatasaray’ın borcu ve çıkış yolunu sizler için ele aldık.  

1-Bağış Kampanyası  

Galatasaray‘ın inşaat ve finans şirketleri karşısında güçlü olması gereken  faktör bağış kampanyaları ile bu borç kapatılmaya çalışılması. Beşiktaş’ın ‘feda’ sezonundaki çalışmaları buna örnek olarak verilebilir.  

 

2-Borçlara yapılanma getirilmesi   

Galatasaray’ın birden fazla bankaya borcu bulunmakta ve bu borçların faiz oranlarının yüksek olduğunu düşünürsek çözüm çok kolay.  Önce yerli ve yabancı bir banka bulunması gerekiyor. Bu banka ile ilk yıl veya ilk 2 yıl ödemesiz bir borç anlaşması yapılacak. Böylece hem borçların faiz oranları düşürülür hem de vade daha uzun süreye yayılmış olur.  

 

3- GYO Kurulmalı  

GYO’ların, esas faaliyet alanı emlak olduğu için, beraberinde profesyonelleşmeye olanak sağlıyor. Üstelik emlakta kısa, orta ve uzun vadeli yatırım stratejilerinin belirlenmesine olanak tanıyor. Profesyonelce idare edilen bir GYO, kulübün gelecekteki 100 yılında bile ayakta kalacak olanaklar sağlar. 

 

 

Ve bazı alternatif çözümler;

4- Yurt dışı başarılarından elde edilen gelirle, harcamalar orantılı olmalıdır  

5- Kulüplerde kurumsal devamlılık sağlanmalı  

6- Kalıcı ticari gelir kalemleri oluşturulmalı 

7- Sürdürülebilir gelirler yaratma ile kulübün sponsorluk anlaşmaları artırılabilir.  

8- Öz kaynakların artırılması  

9- Tv gelirleri  

10- Reklam gelirlerinin artırılması  

 

Güncel olarak ise, Riva ve Florya arazilerinin satışları, Galatasaray’ın borcunu kapatması noktasındaki en önemli başlıklar olarak göze çarpıyor. 22 Ekim’de toplanacak genel kurulda, arazilerin satışı onaylanabilir.  

Galatasaray Galatasarayın borcu Borçtan kurtulma yolu Galatasaray yönetimi Borçlu kulüpler
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke