Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Tribün Kültürü: Fas Tribünleri ve İnanılmaz Besteleri

Maç sırasında tribündeki coşku ve heyecan gerçekten bambaşka bir atmosfer. Ama Fas tribünlerini diğer tribünlerden öne çıkaran bir şey var.

Tribün Kültürü: Fas Tribünleri ve İnanılmaz Besteleri
Tribün Kültürü: Fas Tribünleri ve İnanılmaz Besteleri Cem Güner
Bu içerik 3946 kez okundu.

Hemen hemen çoğumuz hayatımızda bir kez de olsak maça gitmişizdir. Fanatik olmayan bir taraftar bile o tribün atmosferine girince kendini coşku ve heyecana kaptırıyor. Hele ki maçların en kritik en heyecanlı dakikalarına gelmişsek.. Söylenen takım besteleri, tribündeki herkesin kol kola girip heyecanla takımına taraftarlık yapması maça daha da heyecan katıyor.

Peki ya hepimiz gerçekten tam bir taraftar mıyız ya da o takım ruhunu gerçekten tribünlere sonuna kadar aktarabiliyor  muyuz?  

 

Bir tribün düşünün. Takımı gol atınca futbolcusuyla sevinen, kendini gururlu hisseden; kaybettiğinde hep birlikte üzülmeyi, ağlamayı yerinde geldiğinde en umutsuz anda bile tribünlerde birlik olup yeniden umutlanan, sonuç iyi de olsa kötü de olsa takımının arkasında olduğunu gösteren, maç günleri için özel bir çaba ve emek ile hazırlanan, her maçta eksiksiz bir taraftar kadrosu ile katılan.. Böyle bir tribün var mı diye düşünüyoruz, bu kadar her şeyini takımı için feda eden bir tribün.. Fazla düşünmeye gerek yok. Herkesin ilk duyduğunda şaşıracağı ama hayretler içinde kalacağı bu tribün: Fas tribünleri ve o tribünlerle özdeşleşmiş, o tribünlerle hayat bulmuş besteler... 

 

Futbol stadyumlarında, basketbol salonlarında… 

Fas taraftarı sadece futbol değil basket tribünlerinde de aynı coşkuyla yerini alıyor. Ama en önemlisi basket veya futbol kendi takımlarına destek verebilmek için her maça kalabalık bir şekilde katılıyorlar. 

 

Fas takımlarından Wydad Casablanca'nın 2005 yılında oynanan bir maçtaki tribün şovu görülmeye değer. Wydad taraftarı coşkusunu heyecanını ve takımına olan bağlılığını o kadar ciddiye almış ki çalışılmış bir koreografi ortaya çıkarmışlar. 

 

Besteler özenle yapılmış ve insanı etkileyen bir havası var. Ama dikkatleri çeken en büyük nokta amigoların taraftarı üstün bir performansla coşturması ve çalınan davulun ustalığı Fas taraftarının tribün şovlarına ne denli önem verdiğini gösteriyor. 

 

‘Winners’ 

Kendilerini '' WINNERS'' adıyla bir grup olarak adlandırıyorlar. Bu grup için özel besteler, sloganlar hazırlıyorlar. Aradaki birlik ve beraberlik çoğumuz için bir taraftarlık için abartılı gelebilir ama onların bu çabalarını gördükçe ve gerçekten insanı coşkulandıran, ağzını açık bırakacak cinsten yaptıkları tribün şovları bir alkışı hak ediyor. 

Fas trübün kültürü Fas taraftarları Tribün kültürü Ateşli taraftarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar