Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Kola İçen Erkeklerin Kısır Olma İhtimali Çok Yüksek

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer kolanın zararları ile alakalı açıklama yaparken erkekler için ise özel bir zararını açıkladı.

Kola İçen Erkeklerin Kısır Olma İhtimali Çok Yüksek
Kola İçen Erkeklerin Kısır Olma İhtimali Çok Yüksek Musa
Bu içerik 615 kez okundu.

Kola ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden birisi. Çocukluktan başlayıp, genç, yaşlı herkes mutlaka kola içiyor. Birçok zararı bilinen kola anlık zarar vermediği için kimse tarafından kale alınmamakta.

Doç. Dr. Hakan Çoksüer yaptığı açıklamada kolalarda bulunan glikoz şurubundan dolayı kalbe oldukça zarar verip, yüksek kolesterol ve tansiyonu aşırı tetiklediği söyledi. Bununla birlikte böbrek rahatsızlığı, kemik hastalıkları, diş problemleri ve astıma yol açabiliyor.

En önemli zararlarından birisi ise kola içmek sperm sayısı ve kalitesinde azalmaya yol açtığından dolayı, bir süre sonra kısırlık yaptığı da ortaya çıkmıştır.

Kola obesiteyi de tetiklediği, obezite olan kişilerin normal kilolu kişilerden 100’de 15 daha düşük sperm ürettiği ortaya çıktı.

Danimarka’da yapılan araştırmaya 2500 kişi katıldı. Bu kişiler üzerinde kola araştırması yapıldı. Yapılan araştırmalarda günde 1 litre kola tüketen kişilerin kısır olduğu ortaya çıktı. Kısır olmayan kişilerinde sperm kalitesini çok düşürdüğü de ortaya çıktı.

Yazın çok tüketilen içecek olan kola yerine meyve suyu ve ayran tercih edilmeli.

Başka tür içecekler su tüketimini de azalttığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Çoksüer kola yada çay gibi sıvılar suyun yerine tam olarak geçmediği, bu yüzden günde 2.5 litre su tüketilmesinin önemli olduğunu açıkladı.

kole ve kısırlık kola kısırlık yapıyor kolanın zararları kolanın yaptığı hastalıklar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar