Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Dünya Kupası Takımları Hangi Kıtalardan Kaç Tane Olacak?

FIFA Dünya Kupası 2026 yılında 48 takımla yapılması kararlaştırılmasının ardından tüm dengeler baştan kurulmaya başlandı. Bütün kıtalar kendi aralarında elem yöntemi ile dünya kupasına katılırken, şimdi bu katılımlar daha fazla olacağı için sadece 6 takımda play off maçları olacak ve kalan takımlar play off’tan önce seçilmiş olacak.

Dünya Kupası Takımları Hangi Kıtalardan Kaç Tane Olacak?
Dünya Kupası Takımları Hangi Kıtalardan Kaç Tane Olacak? Musa
Bu içerik 1231 kez okundu.

Bu yıl her FIFA Konfederasyonlarından daha çok takım alınacak. Toplam 48 takımın 19 tanesi Avrupa, 9 tanesi Afrika, 8 tanesi Asya, Amerika kıtaları ve Karayipler bölgesinden 6 tane, Okyanusya’dan ise 1 tane takım Dünya Kupası’na kabul edilecek. Bunların dışındaki 2 kontenjan için ise play off oynanacak.

Geçtiğimiz Dünya kupalarında Avrupa’dan 13, Afrika’dan 5, Asya’dan 4 – 5, Güney Amerika’dan 4 – 5, Kuzey Amerika ve Orta Amerika’dan 3 – 4, Okyanusya’dan ise kesinleşmiş hiçbir ülke katılmıyordu. Şimdi ise hangi kıtadan kaç takımın katılacağı biliniyor ve  sadece 2 takım play off maçlarından seçilecek.

Play off maçları içi 6 ülke mücadele edecek ve bu ülkelerden 2 tanesi 1. Turu direk olarak geçecek. Kalan 4 ülke 1. Tur maçı yapacak.

Dünya Kupası’nın ev sahibi takım  için ekstra bir kontenjan olmayıp, o an bulunduğu konfederasyon kontenjanından yaralanacaklar.

Bu sistem 2026 yılında uygulanacak ve 2026 yılından önce 32 takımlı başka bir Dünya Kupası daha oynanacak.

dünya kupası dünya kupası 48 takım 2026 dünya kupası dünya kupası hangi kıtadan kıta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar