Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Amedsporlu Futbolcu 1.5 yıl Hapse Çarptırıldı!

Türkiye 2. Lig ekiplerinden Diyarbakır temsilcisi Amedspor'un başarısı için ter döken Deniz Naki, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Naki'nin cezasını 5 yıl erteledi.

Amedsporlu Futbolcu 1.5 yıl Hapse Çarptırıldı!
Amedsporlu Futbolcu 1.5 yıl Hapse Çarptırıldı! Cem Güner
Bu içerik 275 kez okundu.

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü'nde forma giyen Deniz Naki, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle hakkında verilen beraat kararının bozulması üzerine yeniden mahkeme huzuruna çıktı. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine beraat kararı üzerine yeniden yargılanan Deniz Naki, ilk duruşmada 1 yıl 5 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu ceza mahkeme heyeti tarafından 5 yıl ertelendi.

'Terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle hakkında Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan  Naki, 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ilk duruşmada beraat etmişti. Bu kararın ardından, Diyarbakır'da görevli bir Cumhuriyet Savcısı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne istinaf başvurusu yaparak, futbolcunun beraatine itiraz etti. Cumhuriyet Savcısı'nın itiraz başvurunu inceleyen Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi, Amedsporlu futbolcu hakkında verilen beraat kararını bozarak, Naki'nin yeniden yargılaması için dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3'üncü Ceza Dairesi bu kararı üzerine, Naki'nin yeniden yargılaması bugün Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Amedsporlu futbolcu ile avukatlarının katıldığı duruşmaya, HDP milletvekilleri Ziya Pir, Feleknas Uca, Avrupa Parlamentosu milletveli Fabio De Masi ve Almanya eski milletvekili Norman Peach de katıldı. Duruşmada mahkeme heyeti tarafından savunması alınan Deniz Naki, önceki geçmişte verdiği ifadelerini tekrar ettiğini söyleyerek, beraatini talep etti. 

Deniz Naki'nin savunmasının ardından, söz hakkı alan Cumhuriyet savcısı futbolcunın 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan cezalandırılmasını istedi. Amedsporlu futbolcunun avukatları Ahmet Özmen, Soran Haldi Mızrak ve Seval Paksoy ise bozma kararına katılmadıklarını belirterek, "Bu olay milliyetçi gruplarca çok fazla köpürtülerek kamuoyunun önüne geldi. Daha önce verilen beraat kararı toplumda çok olumlu karşılandı. Yasal olarak istinaf kararına direnmek mümkün değil. Ancak bu durumda mahkemenin yeni bir gerekçe ile yeni bir beraat hükmü vermesini bekliyoruz. Müvekkilimizn paylaşımları propaganda içermemektedir. Paylaşımların hiç birinde şiddet içeren bir unsur yoktur. Paylaşımlar tamamen barış mesajı içermektedir. Bu paylaşımlar ifade hürriyeti kapsamındadır" sözleriyle müvekkillerini savundu.

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, Deniz Naki'nin 1 yıl 5 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve bu cezanın 5 yıl boyunca ertelenmesine karar verdi. Amedsporlu futbolcunun 5 yıl içinde benzer bir suça karışması halinde erteleme kararının kaldırılacağı kaydedildi.

Amedsporlu futbolcunun avukatı Soran Haldi Mızrak, duruşmanın ardından yaptığı açıklamalarda mahkemenin kanuni zorunluluk nedeniyle önceki kararında direnemediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Mahkemenin kanımızca istemeyerek vermiş olduğu bir karar var. Çünkü dün 'Siyah' dediğine bugün 'Beyaz' demek zorunda bırakıldı. Kanunda böyle bir sıkıntının olması 1 yıl 6 ay ceza ile sonuçlandı. Bu karara karşı istinaf yolu yine açık. Biz istinaf edeceğiz. Ne yazık ki Türkiye'de bu tür kararlar çıkmak zorunda kalıyor. Mahkemelerin şehrin koşullarını, zamanın gerekliliğini gözeterek verdiği kararlar, o dosya ile hiç bir şekilde ilgisi, bilgisi olmayan istinaf mahkemelerince bozuluyor. İstinaf kararının sonucunu bekleyeceğiz. Orada bu kararın bozulmasını umacağız."

Hapis cezasıyla cezalandırıldığı için üzgün olduğunu söyleyen Deniz Naki ise kararla ilgili olarak, "İlk mahkememde beraat etmiştim. Böyle bir sonuçla buradan çıkmak üzücü birşey. Ben barış mesajı vermiştim. Savaşa karşı olduğumu söylemiştim. Bundan dolayı cezalandırıldım. Ben barışa aşık bir insanım. Her zaman bu mesajları yine vereceğim. Bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırım" ifadelerini kullandı.

Deniz Naki'nin duruşmasını mahkeme salonunda izleyen Avrupa Parlamentosu milletvekili Fabio De Masi ise, genç futbolcunun suçsuz olduğunu dile getirerek karar hakkında şunları söyledi: 

"Verdiği mesajlar tamamen barışa yönelikti. Barışa dair bunun gibi ifadeler suç olarak görülmemeli. Kararın kendisi, mahkemenin verdiği hükmün bağımsız bir şekilde alındığına dair şüpheler doğuruyor. Barışa söylemleri cezalandırılmamalı. Deniz daha önce Hamburg Saint Paul takımında oynamıştı. Hamburg'da Kürtler, Türkler, Almanlar Deniz'i tanıyor ve destekliyor. Biz de desteğimizi arttırarak devam ettireceğiz."

deniz naki amedspor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar