Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Şenez Erzik: Lyon Güvenlik Önlemlerinde Sınıfta Kaldı

UEFA eski Asbaşkanı Şenes Erzik, Perşembe günü oynanan Lyon-Beşiktaş maçında yaşanan taraftarlar olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, "Lyon güvenlik önlemlerinde sınıfta kalmıştır" dedi.

Şenez Erzik: Lyon Güvenlik Önlemlerinde Sınıfta Kaldı
Şenez Erzik: Lyon Güvenlik Önlemlerinde Sınıfta Kaldı Cem Güner
Bu içerik 727 kez okundu.

Aspor'da yayınlanan 'Artı Futbol' programına katılan tecrübeli futbol adamı Şenes Erzik, UEFA Avrupa Ligi'nde oynanan Lyon-Beşiktaş maçını ve maçta yaşanan olayları değerlendirdi.

 İşte Şenes Erzik'in Lyon-Beşiktaş maçıyla ilgili görüşleri:

LYON GÜVENLİK ÖNLEMLERİNDE SINIFTA KALMIŞTIR

Stada patlayıcı madde ve meşaleler sokulmuşsa, bu durumun Lyon'un güvenlik zaafiyeti olduğunu gösterir diyen Erzik, "35 yıllık UEFA geçmişimde çeşitli maçların gözlemciliğini yaptım. Bir kez Marsilya - Milan maçı, ışıklar kesildi. Milan çıkmadı, hükmen mağlup oldu. Raporlara bakmak gerek. Beni rahatsız eden olay 20 bin Beşiktaşlı'nın oraya gideceğiydi. Kurallara göre final maçında 20 bin bilet iki kulübe verilir. Bu sayı çok yüksek. Hepsini kale arkasına koysalar tamam. Söylendiği gibi üste Beşiktaşlılar, aşağılarda karma taraftarlar varsa olmaz. Böylesine önemli ve keitik maçta yanlışlık olmuş. Bence 20 bin seyircinin birlikte olmasından olay çıktı. Gelişmelere daha detaylı baktım. Orada patlayıcı maddeler, meşaleler sokulmuşsa Lyon güvenlik önlemlerinde sınıfta kalmıştır. O meşaleleri yakmak suçtur ama onların stada girmesini engelleyemeyen kulüp de daha fazla suçludur. Bütün bunlar disiplin suçu. Sanırım önce UEFA iki kulübü disiplin kuruluna sevk edecek. " diye konuştu.
 
RÖVANŞIN SEYİRCİSİZ OYNANSIN DEME HAKKI YOK!

Lyon başkanı Aulas'ın maç sonu yaptığı 'rövanş seyircisiz oynansın' açıklamasını eleştiren Şenes Erzik, "Meşaleler veya yabancı maddeler stada sokulduysa ev sahibi takım, güvenlik konusunda sınıfta kalmış demektir. Meşalelerin yakılması suçtur ama onları stada sokan takım, daha da suçludur. Lyon'un yaptıkları disiplin suçudur. Lyon Başkanı Aulas'ı dinleme fırsatı buldum. Çok eski bir başkandır. Son zamanlarda kafasının biraz karışık olduğunu görüyorum. Fransa'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda beraber birkaç maç izlemiştik. Kulübü bir ara satmaya da yöneldi. Bu işler ile uğraşmaktan yoruldum demişti, sonra vazgeçti. Rövanş seyircisiz oynansın diyemez, öyle bir hakkı yok. Çok yanlış yapmış, ona hiç yakışmamış. Heralde çok korktu işin sonucundan. Seyircilerin arasında oturmuş zaten. Beşiktaş'ın seyircisiz oynama ihtimali olamaz." dedi.
 
20 BİN KİŞİYE BİLET SATAN TAKIMIN SORUMLULUĞU VARDIR

Yaklaşık 20 bin Türk taraftara bilet satan Lyon yönetiminin yanlış yaptığını ifade eden Şenes Erzik, "Beşiktaş kulübü, bu tarz olaylarda çok iyi yönetiliyor. 20 bin kişinin sorumluluğunu alamaz. 20 bin taraftarın yerleştirilmesi çok önemliydi, bu yüzden endişe duydum. 20 bin final maçı için verilen sayıdır. O kadar kişiye bilet satan takımın sorumluluğu vardır. Güvenlik önlemlerini almak onların görevi. Polis yok mu o statta? Golü attıktan sonra arkadaki taraftarlar kale arkasına dalıyorlar. Felaket bir şey." ifadelerini kullandı.

şenez erzik beşiktaş lyon uefa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Koç'tan Futbolculara Trabzon Maçı Ayarı
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar
Maicon’dan Porto Maçı Öncesi Flaş Açıklamalar