Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları
Adanaspor Haberleri Akhisar Belediyespor Haberleri Antalyaspor Haberleri Beşiktaş Haberleri Bursaspor Haberleri Çaykur Rizespor Haberleri Fenerbahçe Haberleri Galatasaray Haberleri Gaziantepspor Haberleri Gençlerbirliği Haberleri İstabul Başakşehirspor Haberleri Kardemir Karabükspor Haberleri Kasımpaşaspor Haberleri Kayserispor Haberleri Multigroup Alanyaspor Haberleri Torku Konyaspor Haberleri Osmanlıspor Haberleri Trabzonspor Haberleri

Çin'den Galatasaray'a 500 milyon Dolar

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, 'Çinliler Galatasaray'ı istiyor' açıklamasının arkasında yatan gizli detay ortaya çıktı.

Çin'den Galatasaray'a 500 milyon Dolar
Çin'den Galatasaray'a 500 milyon Dolar Asker
Bu içerik 169 kez okundu.

Hürriyet’e verdiği röportajda Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Çinlilerin Galatasaray’a talip olduğunu belirtmişti. Bu konuyla ilgili bugün detay bilgi ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi’nin Spor Müdürü Mehmet Arslan, sarı kırmızılı takımın başkanı Özbek’in bu açıklamalarıyla ilgili bir detay ile ilgili köşe yazısı yazdı.

İşte Galatasaray için Çinlilerin verdiği teklifle ilgili detayları yazan Mehmet Arslan’ın yazısı:

Başkan Özbek’in “Çinliler Galatasaray’ı almak üzere gayri resmi bir teklif yaptı ama ben kabul etmedim” açıklamasının perde arkasında çarpıcı bilgiler var: 1- Teklif aracı vasıtasıyla geldi. 2- İçerdiği rakam 500 milyon dolar. 3- Hisselerin bir kısmına talipler. 4- Yönetimde söz sahibi olmak istiyorlar.

Türkiye’de kulüplerin yapısı pek çok Avrupa ülkesinden farklı. Camialara ait kulüplerin yakın gelecekte “Sahipli” bir sisteme geçip geçmeyecekleri de hep tartışılır. Tıpkı İngiltere ve İtalya’da olduğu gibi. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın sahibi bir şirket ya da şahıs olabilir mi?

Bu sisteme geçilirse temel soru şu:

Büyük kulüpler ne kadara satılır? Camialar buna nasıl tepki verir?

Elbette siz soruları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz de. Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Spor’da, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in özel bir röportajı yer aldı. Özbek, Çinlilerin, Galatasaray’ı satın almak istediğini ancak kendisinin bu teklife hayır dediğini açıkladı. Ama bunun dışında ser verip sır vermedi? Teklif nasıl ve kimler tarafından getirildi? Ve daha da önemlisi ne kadar teklif edildi? Özbek bu konuda suskun kalmayı tercih etti. Ama detaylı bir araştırmayla bu sorulara kısmen de olsa bir yanıt bulabildim.

Önce ilk sorudan başlayalım. Teklif bir Türk vatandaşı aracılığıyla Galatasaray’a iletilmiş. İsmi bende saklı. Ama kaynağım açıklanmasını istemediği için bu ismi vermem doğru olmaz.

İkinci sorunun yanıtına gelince. Bu konuda net bir rakama ulaştım. 500 milyon dolar... Ama bu 500 milyon dolarlık teklifin karşılığına, tam olarak ne anlama geldiği bilgisine şu an için ulaşamadım. Öyle ya, G.Saray Spor Kulübü’nün neredeyse bu kadar borcu var.

O borçlar ne olacak?

G.Saray, Çinliler’e satılacaksa, kuşkusuz 500 milyon dolardan çok daha fazla eder. O zaman geriye bir seçenek kalıyor. Çinliler hisselerin ancak bir kısmını alacaklar. 
Ama yönetme yetkisine de sahip olacaklar. 500 milyon dolarlık teklif ancak bu bakış açısıyla mantıklı hale gelebilir.

galatasaray çin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Liverpool 0-0 Manchester United
Liverpool 0-0 Manchester United
TFF Abdullah Avcı iddialarını yalanladı
TFF Abdullah Avcı iddialarını yalanladı