Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları
Adanaspor Haberleri Akhisar Belediyespor Haberleri Antalyaspor Haberleri Beşiktaş Haberleri Bursaspor Haberleri Çaykur Rizespor Haberleri Fenerbahçe Haberleri Galatasaray Haberleri Gaziantepspor Haberleri Gençlerbirliği Haberleri İstabul Başakşehirspor Haberleri Kardemir Karabükspor Haberleri Kasımpaşaspor Haberleri Kayserispor Haberleri Multigroup Alanyaspor Haberleri Torku Konyaspor Haberleri Osmanlıspor Haberleri Trabzonspor Haberleri

Hakan Ünsal: Bruma'yı çok farklı bir futbolcu olarak seyredeceğiz

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD) Başkanı ve spor yorumcusu Hakan Ünsal, Bruma'nın Alman temsilcisi Red Bull Leipzig’e gerçekleşen transferini Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında değerlendirdi.

Hakan Ünsal: Bruma'yı çok farklı bir futbolcu olarak seyredeceğiz
Hakan Ünsal: Bruma'yı çok farklı bir futbolcu olarak seyredeceğiz
Bu içerik 319 kez okundu.

Galatasaraylı eski bir futbolcu olan ve kariyerine köşe yazarılığı, aynı zamanda spor yorumcusu olarak devam eden Hakan Ünsal, bonuslarla birlikte 15 milyon Euro karşılığında sarı-kırmızılıların, Bruma transferinden  kâr elde ettiğini belirterek, 'Bruma'yı ilerleyen dönemlerde çok farklı işler yapan bir futbolcu olarak seyredeceğiz' dedi.

İşte Hakan Ünsal'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

Bruma’nın transferinin bittiğini ben de duydum. Rakamsal anlamda Galatasaray’ın kâr elde ettiği bir organizasyon olmadı. Bruma’nın saha içindeki tavırlarına bakacak olursak, fiziken burada, ama zihnen burada olmadığı çok belliydi. Bu bir anlamda her iki taraf için de iyi oldu. Rakamsal olarak çok daha farklı olabilirdi. Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde olsaydı çok farklı olabilirdi. Zaten birkaç yıl içinde Bruma’ya daha farklı rakamlar verildiği görülecektir. Bir de transferden önceki kulübü de pay alacak.

BRUMA'YI ÇOK FARKLI BİR FUTBOLCU OLARAK SEYREDECEĞİZ

Elindeki oyuncunu daha iyi sunabilmen gerekiyor. Ahmet Bulut’un özel ilişkileriyle bu işin olması gibi durumlar olabiliyor. Menajerlere inanan başkanlar tavsiyeleri dinleyebiliyorlar. Ahmet Bulut’un tavsiyesini dinlemeye çok gerek yok. Yatırım yapılabilecek bir oyuncudan bahsediyoruz. Leipzig Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak ve onların oyun stili ve sistemi içinde Bruma’yı göreceğiz. Hem takım için oynayan, hem de çok farklı işler yapan bir futbolcu olarak Bruma’yı seyredeceğiz.

Galatasaray, Bruma’yı Avrupa’da oynatmak durumundaydı ama böyle bir durumu söz konusu değildi. En az iki katına satabileceği oyuncuyu, söz konusu dönemde daha az bir rakama verdi. Sahadaki verimliliği her zaman birinci sınıf futbolcu düzeyinde olmuyordu. Daha fazla kendini öne çıkaran şekilde oyunu organize etmeye çalışıyordu. Leipzig’de buna izin vermezler. Bir Arda’yı hatırlayalım. Galatasaray’da çok iyi oynuyordu. Atletico’da ise inanılmaz değişim yaşadı.

FUTBOLA NE VERİYORSAN İKİ KATI KARŞILIĞINI ALIRSIN

Bruma’nın inanılmaz özellikleri var. Bunları bence daha kullanmaya başlamadı bile. Müthiş bir sürati, çabukluğu var, topla da iyi bir oyuncu. Bundan sonrası Bruma’nın bu özelliklerini ne kadar çok geliştireceğine ve tamamen ona bağlı. Futbola ne veriyorsan iki katı karşılığını alırsın. Sadece bu yaptıklarıyla bile Türkiye’de çok konuşulan bir oyuncu oldu. Bruma, “Tamam, bu kadar yeter” dedi. Ama Almanya’da bu kadarı yetmez.

BU ADAMLAR BU KADAR İYİ MİYDİ? DERSİN

Chedjou, Başakşehir için çok iyi transfer. Aslında Chedjou değil, bir çok oyuncunun Galatasaray’daki performanslarının istenilen seviyede olmamasının sebebi takım içindeki hiyerarşik sistemdeki bozukluktur. Hoca ile yönetim, hoca ile oyuncu ve oyuncularla yönetim arasındaki ilişkilerden bahsediyorum. Bazı oyuncuların disiplinsizlikleri, saha içindeki oyuncularının temelinde bu var. Kimin müdahale etmesi gerektiğine karar verilemiyorsa orada hiçbir şey olmaz. Florya’da bu sezon işler hiç iyi gitmedi. Sneijder’in yönetim hakkında açıklamaları vardı. Normal şartlarda bir yönetim ya istifa eder ya da Wesley Sneijder’i gönderir. Oyunculara bu toleransı verirsen içeride işler kaynamaya başlar. Her şey olur. Sen de sonra dışarıdan seyreder ve ligi 4. sırada bitirirsin. Sonra da giden oyuncuların performansına bakıp, ”Bu adamlar bu kadar iyi miydi?” dersin. Disiplin, hakimiyet yoksa bunu ya hoca ya da yönetimde önemli bir isim sağlar. İkisi de olmazsa, Galatasaray’ı unut, gitsin.

FLORYA'DA TECRÜBELERİ İSİMLERDEN FAYDALANABİLİRLER

Florya’ya eğer hakim olmak istiyorsan orayı bilen isimlerin olması kesin şart. Bunu çok önceden beri söylüyorum. Bu kulübün çok önemli isimleri var. Yaşanmışlıkları, tecrübeleri olan isimlerden faydalanabilirler. Futboldan anlamıyorum diyor ama futboldan anlayan insanlardan da faydalanmıyor. Hiçbirini tercih etmedi. Galatasaray belli bir tolerans gösterir ama belli bir yerden sonra da fişi çeker. Necati Ateş’i eğer Florya’da düşünüyorlarsa onu öyle açıklamaları lazım. 1,5 aylık bir mevzu ve gündemde olan bir konu değil.

SONRA ARKASINDAN BAKARSIN

Sinan Gümüş kalsın yönetim gitsin. Bruma, Avrupa’da bilinen bir oyuncuydu. Ciddi bir para verilerek alındı. Sinan’ı yetiştirip iyi paraya satmak maharettir. Moral ver, güven ver, hatalarını anlat, doğru yönlendir, yanında ol. Bak Sinan neler yapıyor. Sinan’ı satarlarsa çok büyük hata yaparlar. Çok daha işler yapabilecek bir adam. Bence yönetimin yaptığı en büyük hata olur. Satıldığına dair aldığım bir bilgi yok. Son 4-5 haftada yaptığı işler, neler yapabileceğinin bir ön gösterimi. Kesinlikle bu tip oyuncuların kaybedilmemesi gerekiyor. Sonra da fiyatını başka takımlarda katladığında arkasından bakarsın.

NECATI ATEŞ YÖNETIM VE FUTBOLCULAR ARASINDAKİ BAĞı KURABİLİR

Cenk Ergün’ün yardımcılığı tanımını Necati Ateş için çok oturtturamıyorum. Necati’nin farklı bir pozisyonda olması lazım. Necati işin içinde olacak, işin işleyişini görecek. Necati bir tık daha farklı bir konumda olur. Yönetim ve futbolcular arasındaki bağı kurmaya çalışır, bu olabilir.

TRANSFER EDİLECEK OYUNCULARIN NİTELİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Ligi Galatasaray’ın erken açacak olması, her şeyi kökten etkileyebilecek bir detay. 3 ya da 4. bitirmek açısından farklı olacak. İddialı olmak zorunda, erken forma girecek. Transfer edeceğin oyuncuların niteliği çok önemli. Zaman az kaldı algısı bundan oluşuyor. Umarım bundan çok önce ihtiyaç listesi hazırlanmıştır. Sabri Sarıoğlu devam etmek istiyorsa sözleşmesi uzatılmalı. Ahde vefa olarak, bayrak isim olarak görebileceğimiz bir oyuncuyla 1 sene devam etsin. En azından geçmişten gelen algıyı kırmış olur.

Hakan Ünsal Bruma Galatasaray Galatasaray haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Liverpool 0-0 Manchester United
Liverpool 0-0 Manchester United
TFF Abdullah Avcı iddialarını yalanladı
TFF Abdullah Avcı iddialarını yalanladı