Çocuklarda Cinsel Gelişim

Çocuklarda Cinsel Gelişim nasıl olmalı, hangi bilgiler çocuğa hangi yaşta verilmeli?

Çocuklarda Cinsel Gelişim
Çocuklarda Cinsel Gelişim Cem Güner
Bu içerik 910 kez okundu.

Çocukların cinsel gelişimi sırasında pek çok aile tam olarak ne yapması gerektiğini bilmez ve bu nedenle paniğe kapılır.  Çok hassas olan bu konuda ailelerin daha özenli ve dikkatli davranmaları gerekiyor.

 

AİLE GEREKLİ BİLGİYİ VERMELİ

Çocuğun cinsel gelişimi farklı dönemlere ayrılır. Ailelerin bu dönemler hakkında kesin ve doğru bilgilere sahip olması ve bu yönde hareket etmesi çok önemlidir. Her çocuk bir cinsiyete sahip olarak doğar. Cinsel dürtüler, yaşamımız boyunca olan ve devam eden olgulardır. Fakat cinselliğin temelleri, aslında çocuklukta atılıyor. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına hangi dönemde nasıl davranmaları gerektiğini ve cinsel gelişimlerini nasıl destekleyeceklerini bilmesi gerekir.

 

NE ZAMAN BAŞLAR

Çocuğun asıl cinsel gelişimi, 2,5 ve 6 yaş arası yani okul öncesi dönemde gözlemlenmeye başlar. Bu dönemde çocuklar cinsel organlarını gözlemlemeye ve sorgulamaya başlar.

 

NASIL GÖZLEMLENİR

Kız çocukları kendisinde neden penis olmadığını sorarken erkeklerde de tam tersi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda çocuklarınıza anlayabileceği bir dille doğruları olduğu gibi açıklamalı ve gerçekleri çarptırmamalısınız.

Bu dönemde kız çocukları babaya yaklaşırken erkek çocukları da anneye yaklaşıyor. Hatta bu dönemde pek çok çocuğun anne ya da babasını rakip görerek onu istemediği ve onlara benimle evlenir misin sorusunu sorduğu gözlemleniyor.

Çocuklarda 3 ve 6 yaş arası cinsel merakta artış yaşanıyor. Bu dönemde çocuk karşı cinsi keşfetmeye çalışıyor ve bu dönemdeki çocukların davranışları büyük önem taşıyor. Erkek çocukları arabalara değil bebeklere ilgi duyuyor ve sürekli kız yaşıtları ile vakit geçirmek istiyorsa cinsel özdeşim konusunda bir anormallik söz konusu olabileceği için dikkat etmeniz gerekiyor. 

Çocuklarda cinsellik Çocuğa cinsel eğitim nasıl verilir Çocukta cinsel dürtü Çocuğa cinsellik nasıl anlatılır Çocukta cinsel gelişim nasıl olmalı Çocukta cinsellik bilgisi hangi yaşlarda verilmeli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)