MAÇ SONUÇLARI
TRABZONSPOR 4 - 1 ADANASPOR             

Takıntı Hastalığı Tedavi Edilir Mi ?

Takıntı hastalığı yani obsesiflik, kişide rahatsızlık oluşturan zorlayıcı düşünce, dürtü ve imgelemlerin yanında bu düşünce, dürtü ve imgelemleri ortadan kaldırmaya yönelik davranışların görüldüğü hastalıktır.

Takıntı Hastalığı Tedavi Edilir Mi ?
Bu içerik 440 kez okundu.

BELİRTİLER YİNELEYİCİDİR

Takıntı hastalığı yani obsesiflik, kişide rahatsızlık oluşturan zorlayıcı düşünce, dürtü ve imgelemlerin yanında bu düşünce, dürtü ve imgelemleri ortadan kaldırmaya yönelik davranışların görüldüğü hastalıktır. Bu durum yineleyici olduğu için takıntı hastalığı ismi verilmiştir.

 

HASTALIĞIN BELİRTİLER

Temel belirtileri obsesyon ve kompulsiyondur. Obsesyon kaygı ve sıkıntı veren duygu durumunun bütününü ifade eder. Kompulsiyon ise bu duruma tamamen karşıt olan, obsesyonlar durumları bertaraf etmek ve sıkıntıyı azaltmak amacıyla yapılan davranışlardır.

Obsesyon ve kompulsiyonlar, çoğu zaman kişilerin aşırı ve anlamsız bulduğu şeylerdir. İnatçı, zorlayıcı ve yineleyici niteliktedirler, ayrıca geniş aralıkta ve çok çeşitlidirler.

 

OBSESYONLARIN KORKULARI

Obsesyonlar; kendine ve başkalarına zarar vermekten, utanç verici durumlara düşmekten, kötü olaylardan kendilerini sorumlu tutmak durumuna düşmekten, bakteri bulaşmasından ve bu yüzden hastalık geçirmekten, dinle ilgili konularda hürmetsizlik durumunda kalmaktan ve bu yüzden günaha girmekten ve hastalıklara karşı aşırı duyarlılık durumundan korkarlar.

 

KOMPULSİYONLARIN KORKULARI

Kompulsiyonlar; aşırı ve törensel el yıkama, eşyaların temizliğine aşırı özen gösterme, evin düzeniyle ilgili konularda pimpiriklilik, tekrar tekrar hata yapıp yapmadığını kontrol etme, kalıplaşmış davranışları sürekli tekrarlama, sayılarla ilgili takıntılar ve kişinin kendisi için maddi ya da manevi olarak değerli olan eşyaları biriktirme durumudur.

 

TEDAVİ MÜMKÜN

Hastalığın tedavisi de mümkündür. En iyi tedavi yöntemleri de ilaç tedavisi ve davranış terapisidir. Bu iki yöntemin birlikte uygulanması da tedavinin daha çabuk sonuç vermesini sağlayacaktır. Ancak hastalığın takibi ve tedavinin düzenli ilerlemesi sağlanamazsa bu süreç bir sonuç da vermez.

Takıntı hastalığı Obsesyonların korkuları Kompulsiynların korkuları Obsesif kişilik bozuklukları Obsesif kişilik Obsesif tedavisi Obsesif kişilik bozukluğu tedavisi İlaç tedavisi Takıntı hastalığı tedavisi
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke