Polislerin Güvenlik Drone'si Hacklendi

Son günlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Droneler 40$ değerindeki ekipmanla IBM Güvenlik çalışanı tarafından Hacklendi.

Polislerin Güvenlik Drone'si Hacklendi
Polislerin Güvenlik Drone'si Hacklendi Berk
Bu içerik 677 kez okundu.

Son zamanlarda oldukça gündemde popüler bir hale gelen Droneler ülkemizde her ne kadar fiyatlarından dolayı fazla yaygın olarak kullanılmasalar bile yabancı ülkelerde oldukça yaygın bir şekilde kullanımı sürüyor. Droneler artık sadece kişisel eğlenceler haricinde ulusal düzeyde güvenlik amacıyla kullanılmaya başlandı. Droneler artık ülkelerde güvenlik güçlerindeki denetimin arttırılmasına yardımcı olunması amacıyla bile bir çok yerde kullanılmaya başladığını söyleyebiliriz.

 

IBM GÜVENLİK ARAŞTIRMACISI TARAFINDAN HACKLENDİ

Tabi teknolojinin giderek gelişmesi ile birlikte güvenlik açıkları her ne kadar minimum düzeye indirilmeye çalışılsa bile hackerler tarafından bazı açıklar bulunması sonucunda sistem kontrolü gibi çeşitli önemli bilgilerin ele geçirilmesi sorun yaratabiliyor. Bu güvenlik açıklarından biri ise kısa süre önce yabancı kaynaklarda yayınlanan haberlere göre IBM firmasında güvenlik araştırmasında çalışan Nils Rodday tarafından kullanılarak 2 km uzaklıktan Drone’nin kontrolünü ele geçirdiği haberleri yayılmış durumda.

 

30.000$'LIK DRONEYİ 40$ DEĞERİNDE EKİPMANLA HACKLEDİ

Ortalama 2 km uzaklığında 30.000 dolar değerindeki Drone’i sadece 40$ değerinde topladığı ekipmanlarla hacklemeyi başarması oldukça ilgi çekti. Bu saldırı ise kısa bir süre önce Black Hat Asia 2016 konferansında topluma açıklandı. Bu denli yüksek fiyattaki bir Droneyi 40$ değerindeki bir ekipmanla yönetim mekanizmasının ele geçirmesi taktir edilecek bir başarı denilebilir.

 

GÜVENLİK AÇIĞININ ASIL SEBEBİ

Nils Rodday ise bu güvenlik açığının aslında Drone ile kullanıcı içerisinde bulunan bağlantı şifrelenememesinden kaynaklı olduğunu açıkladı. Bir çok firma Droneler içinde bulunan mikroçipler sayesinde her ne kadar bağlantı şifrelemesi yapabilmeyi başarabilseler bile gecikme süresi konusunda çeşitli sorunlar yaşandığından dolayı böyle bir şifreleme yapılmadığı düşünülüyor.

 

drone hacklendi polis dronesini hackledi güvenlik dronesi hacklendi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)