EN TEHLİKELİ HAYVANLAR

İnsanların karşılaştıkları hayvan saldırıları ve sonucunda yaşanan ölüm oranlarını sizler için derledik.

EN TEHLİKELİ HAYVANLAR
EN TEHLİKELİ HAYVANLAR Cem Güner
Bu içerik 1260 kez okundu.

İnsanların safari turları başta olmak üzere tehlikeli hayvanlarla karşılaşma ve ölüm oranlarını sayısal bazda sizler için derledik. Doğada renkleriyle birbirinden güzel görünen bazı canlılar çok ciddi şekilde tehlike taşırken, bazıları da çok yırtıcı görünse de, çok ciddi hayati tehlike oluşturmadıkları anlaşıldı

 

LEOPAR

Yırtıcı görünüşleriyle listenin 1. sırasında olur diye tahmin edeceğiniz bir hayvan ama o kadarda ölüm kaydı bulunmuyor. İnsanlarla karşılaşma oranı bir hayli yüksek, Afrika'da safariye katılanların ilk sırada görecekleri hayvanların ilk sıralarında. Yılda 15 - 25 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

 

AT

Atlar doğada yırtıcı olarak gözünüze çarpmasada, üzerinden tüşme veya tepmesi sonucu insan ölümlerinin sayısı bir hayli fazla. Köy hayatında bulunma ihtimali yüksek hayvanlar, bize sağladıkları kolaylıklarda fazla ancak ürkmeleri halinde yüksek risk taşıyorlar. Yılda 200 - 250 civarından insanın ölümüne sebep oluyor. 

 

KARINCA

Evinizin herhangi bir yerine dökülen yemek kırıntıları karınca çekebilir. Ancak her karınca zararsız değildir dikkat edilmesi gerekir. Artık ölümcül karıncalar sadece uzak kıtalarda yaşamıyorlar. Dikkat edilmesi gereken hayvanlardan birisidir. Ayrıca karıncanın zehirli olmasına gerek olmaksızın, karınca ısırığına bünyenizin alerjisi bulunabilir. Tek ısırıkla bir anda hareketsiz kalarak son nefesinizi verebilirsiniz. Yılda 300 - 400 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

 

ARI

Arılar çiçeklerin bol olduğu yerlerde bulunan ve geneli rahatsız edilmekten hoşlanmayan hayvanlardır. Hatta kimisi iğnesini hedefindeki kişiye batırdığında can vermekte ancak bu kısmı tabiki düşünmeksizin saldırabilir. O sebeple yuvalarından uzak kalarak, etrafta bir arı varsa uzaklaştığından emin olana dek dikkatsiz davranmamanız gereklidir. Bir çok çeşidi bulunuyor, bazı çeşitlerine insan bünyesi alerjik tepkiler vererek insan vücudunda şişmeler meydana geldiği bilinmekte. Yılda 350 - 400 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

 

ASLAN

Özellikle Afrika bölgesinde meşhur olan safarilere katılım olduğunda en çok izlenmek istenilen hayvan Aslan olsa gerek. Afrika kıtasının etobur cinsinde en tehlikeli hayvanıdır. Ailesinin tehditte olduğunu düşünürse sonunu düşünmeden ne olursa olsun saldırır. Yılda 550 - 600 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar. 

 

DENİZ ANASI

Tatil bölgelerinde en çok görülen ve saldırma gibi bir potansiyele sahip olan deniz anaları listemizin 5. sırasında yer alıyor. Tatil bölgelerinde görülen Deniz anaları çok ölümcül olmamakla birlikte çok can yakan cinsidir. Ancak açık denizlerde büyük deniz anaları tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Genelde açık denizde dalan dalgıçlara saldırmalarıyla nam salan deniz anası saldırdığı insanın hareket kabiliyetini azaltarak denizin dibine çekmeye çalışır. Üzerinde dalgıç kostümü bulunmayanlar hissettikleri yanma hissiyatının başka hiç bir acıya benzemediğini dile getirmektedir. Yılda 650 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar. Bu oran köpek balıklarının 10 katına eşit. Denizlerin en tehlikeli hayvanları olarak nam salan köpek balıkları dahi insanlara bu kadar saldırmıyor.

 

GEYİK

Geyikler Avusturya gibi doğa ile iç içe olan yaşam alanlarında sebep oldukları trafik kazalarıyla meşhur ve tehlikeli konuma gelmiş durumdalar. Trafiğe bir anda dalan bir geyiğin 8-10 kişilik ölümlere sebep olduğu haberleri bölgesel basında haberler çıkmakta. Haricen çiftleşme dönemlerinde ve yanlarında yavruları varken çok sinirli olan geyikler, ayakta duran ne olursa olsun o dönemlerinde saldırıya geçerek ciddi yaralanma ve ölümlere yol açabiliyorlar. Yılda 700 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

 

FİL

Dünyanın en ağır hayvanı olan filler ağırlıklarını kullanarak çok tehlikeli ve geri dönüşü olamayan sonuçlar doğurabiliyorlar. Safari turlarında bazen insanlara saldırdığı görülmekte. Yılda 750 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar. 

 

TİMSAH

Timsahlar dünyanın her bölgesinde yaşayamıyorlar, yaşadıkları bölgelerde de hakimiyet kurmak istiyorlar. Bir timsahın bulunduğu suya atlayan bir canlının o sudan sağ çıkma ihtimali bulunmuyor denecek kadar azdır. Suda çok hızlı hareket eden timsahlar öldürmek istediği canlıyı karada da bir süre takip edebiliyorlar. Yılda 850 - 900 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar. 

 

AKREP

Heryerde bulunabilecek tehlikeli hayvanlar listesinde ilk sırada yer alabilir. Ölüm oranları yüksektir ve çok soğuk olmadığı sürece her hava şartında yaşayabilirler. Bazı ülkelerde başka hayvanlarla dövüştürülerek para kazanılmakta ve yılda  1500 - 2000 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar. 

 

YILAN

Tehlikeli hayvan listesinin üst sıralarında bulunan ve görünmesi halinde çevrede korku yaratan bir hayvandır yılan. Sıkıştığı ilk anda yapacağı ilk şeydir saldırıya geçmek ve Dünyanın her bölgesinde bulunabilecek bir canlıdır. Zehirli olan bir yılan sokmasında pan zehir bulunmazsa kısa sürede soktuğu canlıyı ölüme sürükler. Yılda 3000 civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

 

SİVRİSİNEK

Doğadaki bütün tehlikeli hayvanların toplamından çok daha fazla insanın ölümüne sebep olan sivri sineklerin ölümcül zehirleri yok, yaptıkları tek şey kan taşımak. Örnek vermek gerekirse aids hastası bir insanı sokan sivri sinek gelir sizi sokarsa aids hastalığının size bulaşması sonucunu doğurur. Kimse sivri sinek ısırdı da aids oldun diye düşünmez, bu nedenle ölüm sayılarında açık ara farkla sivrisinek önde gelir. Önlem olarak aşırı bulundukları bölgelerde sinek engelleyici spreyler kullanılmalıdır. Yılda 1 milyon civarında insanın ölümüne sebep oluyorlar.

İnsan öldürebilen hayvanlar zehirli hayvanlar en çok insan öldüren hayvanlar Tehlikeli hayvanlar En tehlikeli hayvanlar Leopar At Karınca Arı Sivri Sinek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Galatasaray 3 - 1 Gaziantepspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)
Trabzonspor 4 - 1 Adanaspor Maç Sonucu (GOLLER VE ÖZET)