Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

İcradan araba nasıl satın alınır?

İcradan araba nasıl satın alınır? Ne yapmak gerekir? Hangi İşlemler vardır?

İcradan araba nasıl satın alınır?
İcradan araba nasıl satın alınır? Cem Güner
Bu içerik 1068 kez okundu.

Günümüzde otomobil sahibi olmak, pek çok kişinin hayalini süslemektedir. Bu amaçla insanlar internet, gazete, dergi, sosyal medya vb. takip ederek beğendikleri araç hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Bütçeleri el vermediğinde ise genellikle bekleyip para biriktirmeyi veya kredi çekmeyi seçerler. Bu yazı, sizlere bu gibi durumlarda beklememeniz gerektiğini anlatacak. Kim istediği otomobili daha uygun fiyata satın almak istemez?

 

SEKTÖR HALİNE GELDİ
 
Uzun yıllardan beri var olan, son yıllarda neredeyse bir sektör haline gelen icradan otomobil satın alma metodu; hem uygun fiyatlı hem de devlet güvencesi ile yapılmaktadır. O halde sizler için; ‘İcradan araba nasıl satın alınır?’ adım adım anlatacağız...

 

YAPMANIZ GEREKENLER
 
Öncelikle icra dairelerinin yedieminlerinde ihaleye katılmanız veya sizin adınıza vekâleten bir kişiyi görevlendirmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız zorunludur. Bu koşulları sağladıktan sonra, satın almak istediğiniz otomobil bedelinin %20’si kadar nakit para (veya süresiz olmak koşuluyla teminat mektubu), ehliyet veya pasaport ve nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmalısınız. Eğer firma olarak ihaleye katılıyorsanız yetki belgesi, şirket kaşesi ve imza sirküleri gereklidir.

 

İHALELER NASIL OLUYOR
 
İhalelerde fiyat teklifi sözlü olarak yapılır ve satış memuru 3 kez ‘satıyorum’ dedikten sonra, teklif gelmediği takdirde ihaleyi kazanırsınız ve böylece ihale sonlanır. Satış tarihinden itibaren 7 gün içinde parayı ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca otomobiliniz için ödemeniz gereken birtakım vergiler de bulunmaktadır. Bunlar; % 1 KDV, %1 Tellaliye, % 04,5 Damga Vergisi olarak sıralanmaktadır. Eğer Jeep veya ticari araç satın alırsanız vergiler; % 18 KDV, % 1 Tellaliye ve %0 4,5 Damga Vergisi olarak değişmektedir.

 

ÖN YARGILARINIZI ATIN
 
Geçmiş yıllarda icradan bir mal satın almak konusunda insanların ön yargıları vardı. İcradan alış veriş yapmanın (otomobil, mobilya, ev vb.)karanlık işlerle ilgili olduğuna dair şehir efsaneleri konuşuluyordu. Hâlbuki ihaleler icra müdürü ve yediemin otopark yetkilileri gözetiminde ve 24 saat açık kameralar eşliğinde yapılmaktadır. Ayrıca ihalelerde meydana gelebilecek herhangi bir taşkınlık olayında çok ağır hukuki yaptırımları bulunmaktadır. Yani icradan araç satın almak son derece güvenli ve kanuni bir olaydır.
 

İKİ TARAFINDA YARARINA

Son yıllarda masrafların artması nedeniyle pek çok kişi borçlarını ödeyemediğinde mallarına haciz gelebiliyor. Bu gibi durumlarda, taşınır veya taşınmazlarının icrada satılıp borçlarının karşılanması onlar için bir yerde avantaj oluyor. Öte yandan pek çok kişi de satın alamadığı bir ürüne daha uygun fiyata sahip olabiliyor. Yani karşılıklı bir fayda söz konusu!

 
Ve son olarak; eğer icradan otomobil satın almak, fakat takibi vs. ile uğraşmak istemiyorsanız sizin adınıza bu takibi sağlayan ve otomobilleri tanıtan çeşitli internet siteleri de bulunmaktadır. İnternet üzerinden de takibinizi kolaylıkla sağlayabilir, dilediğiniz otomobile sahip olabilirsiniz.

 

İcradan araba satışı Hacizli araba satışı İcradan nasıl mal alınır İcradan araç satışı İcradan araç satışı prosedürü İcradan araç satışı nasıl yapılır İcradan ucuz araba almak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı