Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Kayıp Hayvanlar Nasıl Bulunur?

Kaybolan evcil hayvanınızı nasıl bulursunuz, nerelere bakmak gerekir, neler yapmak gerekir?

Kayıp Hayvanlar Nasıl Bulunur?
Kayıp Hayvanlar Nasıl Bulunur? Cem Güner
Bu içerik 1876 kez okundu.

Onlar en yakın dostlarımız, ev arkadaşlarımız, hatta aile bireylerimiz. Pek çoğumuz evcil hayvanlarımızla duygusal bağlar kuruyor, onların ihtiyaçları ve bakımları ile her şeyden önce ilgileniyoruz.

Peki ya onları kaybetmek? Düşüncesi bile korkutucu, Bu nedenle hayvan severlerimiz için bugün kayıp hayvanlar nasıl bulunur? Sorusuna cevap arayacağız

 

Kayıp Hayvanlarla İlgili Sitelere Bakılmalı ve İlan Bırakılmalı

Öncelikle kayıp hayvanlar için hazırlanmış özel web siteleri ya da sosyal medya hesapları yardımıyla evcil hayvanınızın fotoğraf ve bilgileri ile birlikte bir görsel oluşturarak internet üzerinden bu görseli paylaşabilirsiniz. Hazırlanan görselde fotoğraf cins, ebat gibi hayvanınızın tanınmasına yönelik bilgiler bulunmalıdır. Bu şekilde arama sahanızı daha geniş tutarak daha çok insandan yardım alabilir ve evcil hayvanınızın bulunabilme olasılığını yükseltebilirsiniz.

 

AFİŞ BASTIRIP DAĞITABİLİRSİNİZ

İkinci adımda hazırladığınız görselleri afiş olarak kullanıp bulunduğunuz bölgede dağıtabilir, ilan panolarına yapıştırabilirsiniz. Eğer evcil hayvanınız bulunduğunuz bölgeden uzaklaşmadıysa insanların gördüğü takdirde size ulaşabilmelerini sağlarsınız.

 

HAYVAN BARINAKLARINA BAKABİLİRSİNİZ

Üçüncü adımda çevrenizde bulunan evcil hayvan barınaklarını ziyaret etmenizi öneririm. Özellikle köpekler artık dışarda sahipleri olmadan bulunduklarında hemen barınaklara teslim edilmektedir. Bu nedenle barınakları düzenli aralıklarla kontrol etmek de size önemli ölçüde fayda sağlayabilir.

 

MİKROÇİP YÖNTEMİ KAYBI ENGELLER

Son olarak daha teknolojik bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Veteriner hekimler tarafından uygulanan mikroçip yöntemidir. Ağrısız bir şekilde evcil hayvanınızın vücuduna yerleştirilen mikroçiplerle evcil hayvanınızı kayıt altına alabilirsiniz. Mikroçipler 15 haneli numaraya sahiptir. Ve bu numara sadece o çipte kullanılmaktadır. İlgili numara veri tabanına işlenmekte ve evcil hayvanınızın kimlik bilgileri veri tabanına kaydedilmektedir.

Eskiden uygulanan kimlik künyelerine göre daha güvenilir bir yöntemdir. Mikroçip takılan hayvan kaybolursa yeri kolaylıkla tanımlanabilir. Bu sayede kaybolan hayvanlar başkaları tarafından bulunduğunda sistemin tanımlı olduğu veteriner klinikleri tarafından kısa zamanda sahipleri ile buluşturulmaktadır. Mikroçip uygulaması ülkemizde henüz yaygınlaşmamıştır ancak yurtdışında fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir.

 

ÖNLEM ALMAYI UNUTMAYIN

Hayvan severler olarak evcil hayvanlarımızın kaybolmaması ya da kaçırılmaması için öncelikle tüm gerekli önlemleri aldığımızdan emin olmalıyız. Ancak yine de böyle aksi bir duruma maruz kalırsak burada sizinle paylaştığım bilgilerin rehberiniz olacağını umuyorum.

 

Kayıp hayvanlar Kayıp hayvan ilanları Kayıp köpek ilanları Kayıp kedi ilanları Hayvan kaybettim ne yapmalıyım Kayıp hayvan bulma duası Kayıp hayvan nasıl bulunur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı