Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Cellebrite iPhone 6'yı Hackledi!

FBI ve Apple arasında geçen mahkeme sürecine dahil olan Cellebrite, iPhone 6'yı da kırdı!

Cellebrite iPhone 6'yı Hackledi!
Cellebrite iPhone 6'yı Hackledi! Direnç Güneş
Bu içerik 610 kez okundu.

Dünya teknoloji devlerinden biri olan Apple ile FBI arasından gerçekleşen San Bernardino davasında FBI, dava sürecini beklemeyip, dışarıdan yardım istemişti.Böylece İsrail firması olan Cellebrite,iPhone 5c modelini kırmış ve kamuoyuna bu konuda hakkında bilgi sızdırmıştı.

Bu olaylardan sonra iPhone yetkilileri ve kullanıcıları güvenlikle ilgili bazı şüpheler duymaya başladı. 

 

Olaylarda kötü niyet yoktu

Gelişen olay,  Fabbretti isimli İtalyan bir kişiyle gün yüzüne çıkıyor. İtalyan vatandaşı Fabbretti,yakın zamanda oğlunu kaybetmesiyle birlikte oğlunun telefondaki mesajları,resimleri vb. gibi şeyleri görmek için Apple ile iletişime geçiyor ve bilgi istiyor.

Apple ise cevap olarak, bulutta yani cloud klasöründe yedekleme olup olmadığını soruyor. Klasör boş olduğu için Apple şirketi yapabilecek bir şey olmadığını söylüyor.

 

Devreye Cellebrite giriyor!

İşte tam bu sırada olaya Cellebrite giriyor. İsrailli şirket üzüntülü babayla iletişime geçiyor ve kabul etmesi halinde ücretsiz olarak yardım etmek istediğini belirtiyor. İsrail firması Cellebrite'de babadan onay aldıktan sonra olaya dahil oluyor ve çalışmalara başlıyor. 

 

Korkutucu güvenlik açıklaması

Yapılan çalışmalar sonucunda Cellebrite firması iPhone’daki klasörlere ulaştığını belirtiyor. Tam olarak içeriğine ulaşamayan Cellebrite,içeriğinin bulunmasının biraz zaman alacağını ancak klasörlere ulaşabildiklerini belirtti. Bu tür işlemler tüm iPhone 6'lara uygulanabilir. iPhone yetkilileri bu olaylardan sonra güvenlik konusunda ne yapacakları merak konusu olmaya başladı.

Cellebrite hack Apple iPhone 6
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı