MAÇ SONUÇLARI

HTC Firması Almanya Piyasasından Çekildi

Almanya HTC firması aleyhine açılan davada karar çıktı. Bundan sonra Almanya'nın en büyük telekom firması Deutsche Telekom üzerinden telefon satışı yapamayacak. Bu durum ise HTC firmasının Almanya Piyasasından Çekilmesi anlamını taşıyor.

HTC Firması Almanya Piyasasından Çekildi
Bu içerik 405 kez okundu.

GEÇMİŞİ

HTC; geçmişi 1997 yılına dayanan, Cher Wang (Chairwoman) tarafından kurulmuş olan merkezi Tayvan olan ve birçok Telekom firmasına telefon tasarlayan bir firmadır. Açılımı High Tech Compuder olan HTC yüksek teknolojili bilgisayar adı altında ilk adımını atmış olup, Microsoft ve android işletim sistemleri ile çalışan akıllı telefonlar üretimi yapan bir firmadır. Aynı zamanda HTC ilk android işletim sistemine sahip cep telefonunu üreten ilk firma ünvanıda HTC'nin elinde.

 

2010 YILI REKORU VE ÇÖKÜŞÜ

Dünya genelinde büyük bir pazar payına sahip olan bir firma olan HTC 2010 yılında, 25 milyon adet akıllı telefon satarak rekor kırmıştır. Ancak 2012 yılında Samsung ve Apple firmalarının varlığı ve iyiden iyiye gelişmesi sebebi ile HTC firması alt üst olmuştur. Bunun sonucu olarak 2014 yılında resmi olarak rekabete yenik düştüğünü belirterek zararını açıklamıştır. Bunun yanı sıra HTC firmasına en büyük zararı Almanya’da Mannheim Bölge mahkemesinden aleyhine açılan bir dava vermiştir. Söz konusu davada; Merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan patent lisans firmalarından biri olan Acacia Research Corporation, ses kodlaması ile alakalı standart patentlerini lisanssız bir şekilde kullandığı gerekçesiyle HTC alehine dava açmış ve davayı kazanmıştır.

 

PATENT FİRMASI

Acacia’nın Genel Müdür Yardımcısı Davut Rosmann, ilgili dava kararının 27 Kasım 2015 tarihi içerisinde alınmış olduğunu ve 2015 Aralık ayı içerisinde yürürlüğe gireceğini açıklamıştır. Kararın uygulanması ile birlikte HTC’ nin Almanya’nın en büyük Telekom şirketlerinden biri olan Deutsche Telekom aracılığı ile hiçbir şekilde cihaz satamayacak.

 

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

HTC bu karara itiraz edeceğini resmi olarak açıkladı ancak hem maddi olarak hemde itibar açısından büyük zarar göreceği düşünülüyor.

HTC Almanya Telefon Piyasası Wall Street Joumal Deutsche Telekom
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke