MAÇ SONUÇLARI

İLK OTOMOBİL

İlk otomobil nerede, nasıl ve ne zaman üretildi?

İLK OTOMOBİL
Bu içerik 1051 kez okundu.

Otomobil tarihine baktığımızda, çok uzun zaman çalışmaların sonunda bugünkü haline geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta günümüzde bile otomobiller gelişimlerini ve teknolojilerini sürekli olarak ileriye taşımaktadırlar. Özellikle de petrol ürünleriyle çalışan otomobiller yerine alternatif enerji kullanan otomobiller yavaş yavaş yollardaki yerlerini almaya başlamışlardır.

Otomobillerin gelişimlerinin günden güne hız kazandığı günümüzde insanın aklına takılan bir soru olacaktır, ilk otomobil nerede, nasıl ve zaman üretildi?

 

OTOMOBİLİN İCADI

Otomobilin icadını incelememiz gerekirse iki ayrı noktadan yola çıkabiliriz. Neden iki ayrı nokta? İlk üretilen otomobil ile ondan daha sonra üretilen otomobiller çalışma prensibi bakımından farklılık göstermektedir. Tarihte üretilen ilk otomobil olarak kabul gören araç, günümüzdeki otomobillerden farklı olarak buhar gücü ile çalışmaktaydı. Bu araç 1769 yılında Fransız bir yüzbaşı olan FardlerNicholas Joseph Cugnot tarafından icat edilen kendi başına hareket edebilen ilk araçtır.

Fakat bu araç saatte 4 ya da 5 km yol alabilmekte ve 20 km’de bir buhar kazanının doldurulması gerekmekteydi. Bazı tarihçiler tarafında tarihte üretilen il otomobil olarak bu araç gösterilse de, daha büyük bir çoğunluğun kabul ettiği ilk otomobil 1886 yılına gelindiğinde Karl Benz tarafından üretilen benzinle çalışan ve içten yanmalı motora sahip olan otomobildir. Dolayısıyla benzinle çalışan ilk otomobili icar eden kişi Karl Benz olarak kabul edilmektedir.

Alman mühendis olan Benz 1878 yılında gaz ile çalışan ve 2 devirli bir motor icat etti. 1886 yılına gelindiğinde ise bu motoru geliştirerek benzinle çalışan bir motor haline getirdi. Bazı kaynaklardan alınan bilgiye göre ise 1886 yılında Alman Gottlieb Daimler ve Karl Benz aynı zamanda fakat ayrı olarak dört zamanlı benzinli motoru icat ettiler. 1887 yılında ise benzinle çalışan ilk otomobil Gotlieb daimler tarafından icat edildi.

Aslında otomobillerin icadını incelediğimiz zaman kesin olarak otomobili “şu kişi icat etmiştir” demek yanlış olacaktır. Otomobilin icadı için ilk doğan fikirlerden itibaren bugünkü anlamda ilk otomobil sayılabilecek aracı üreten kişi Benz olarak gözükse de, Benz’in kullandığı ve yararlandığı fikirler bir çok mucit tarafından oluşturulmuş kümülatif bilgilerin sonucudur.

Bu bağlamda söylenebilir ki, kendi kendine hareket eden ilk araç Cugnot tarafından icat edilmiştir. Otomobil olarak sayılamayacak bu araç daha çok buharlı lokomotifleri andırmaktaydı. Günümüzde kullanılan benzinli motorla çalışan otomobillerin ilk örneği olan araç ise Karl Benz tarafından üretilmiştir.

Karl Benz İlk otomobil Üretilen ilk otomobil İlk motor Benzinli ilk motor
Yorumlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbolda Güçlü 10 Ülke
Futbolda Güçlü 10 Ülke