Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

BAŞ DÖNMESİ

Baş dönmesi, birçok kişide görülebilen anlık olarak vücut dengesini de bozabilen bir olaydır. Baş dönmesi birçok hastalıkla bağlantılı olarak görülebilir. Peki, bu hastalıklar nelerdir, baş dönmesi durumlarında neler yapılmalıdır? Cevabı yazımızda.

BAŞ DÖNMESİ
BAŞ DÖNMESİ Cem Güner
Bu içerik 644 kez okundu.

Baş dönmesi birçok hastalıkla bağlantılı olarak görülebilir. Kendi başına bir hastalık olmasa da hastalıkların etkilerindendir.

Acil vakalarının büyük bir çoğunluğu baş dönmesi sebebi ile gerçekleşir.

Baş dönmesinin nedenlerinin başında hastalık halinde vücuda fazla yüklenme ve hastalıkların yan etkileri gelir. Özellikle şeker ve kalp hastalığı, travmatik durumlar, kafatasına alınan darbeler baş dönmesinin ana nedenlerindendir. Bunun yanında denge mekanizmasını sağlayan kulak hastalıkları da baş dönmesi ve vücut dengesizliğinin başlıca belirtisidir. Baş dönmesinin önemli nedenlerinden biri de strestir. Stresli vücut hali vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu da baş dönmesini tetikleyebilir.

 

KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİ

Baş dönmesi rahatsızlıklarının önemli bir kısmı ise kan şekerinin düşmesinde meydana gelmektedir. Özellikle belirli bir hastalığa sahip olan kişiler doktorlarının tavsiyesi olan yemekleri ve ilaçları içmediklerinde bu sorunla karşılaşabilmektedir. Bunun için kişi kendi vücut gereksinimlerini ve fonksiyonlarını iyi bilmelidir. Gündelik iş hayatı yorucu ve yoğun tempoda geçtiği için dinlenememe, stres, öğünlerin dengesizliği baş dönmesine neden olabilmektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için özellikle beslenme ve dinlenme zamanlarını iyi ayarlamanız gerekmektedir.

 

UYKU EKSİKLİĞİ

Baş dönmesi vücut fonksiyonları ile doğrudan ilgili olduğu için uyku eksikliği de baş dönmesini tetikleyebilir. Baş dönmesinin önemli nedenlerinden biri de kafatasına alınan darbelerdir. Bu darbeler kısa süreli bilinç kayıplarına neden olabilir. Özellikle travma sonrası birkaç gün içinde bayılma vakaları ile karşılaşılabilmektedir. Bu baş dönmesi sonucu oluşan bir olaydır. Bu gibi durumlarda istirahat edilmelidir. Beyin ve beyincik bölgesinde oluşan damar tıkanıklığı da baş dönmesini tetikler.

Bu bölgeye kan akışının durması vücudun denge merkezini bozar ve kişide baş dönmesi yaratır.

 

NELER YAPILMALI

Baş dönmesi anında dengeniz bozulacağı için karşınızdaki nesneleri yamuk görebilirsiniz. Bu anlarda yapılması gereken ise düşme vakalarına karşı hemen bir yere oturularak vücudun dengesini toplamaktır. Bu durumlarda kolonya ile vücudunuzu uyarabileceğiniz gibi tuzlu ayran içerek ve bir süre oturarak vücudunuzun dengesini sağlayabilirsiniz. Baş dönmesi birçok hastalığın tetikleyebileceği bir durum olduğu için vücudunuzun sağlığını koruyarak baş dönmesi riskini azaltabilirsiniz.

Baş dönmesi Baş dönmesinin nedenleri Neden başımız döner Baş dönmesinin tedavisi Kan şekerinin düşmesi Uyku eksikliği Tuzlu Ayran neye iyi gelir Baş dönmesine ne iyi gelir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı