Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Derin dondurucu ne kadar elektrik harcar?

Derin dondurucular çok elektrik harcar mı? Satın almak önerilir mi? Faturaya etkisi ne kadar olur?

Derin dondurucu ne kadar elektrik harcar?
Derin dondurucu ne kadar elektrik harcar? Cem Güner
Bu içerik 6641 kez okundu.

Derin dondurucu denilince akla sadece geniş ailelerin kışlık yiyecek ihtiyacını karşılayan depolama alanı gelmemeli. Beslenme konusunda gittikçe bilinçlenen toplumlar yiyecekleri mevsiminde tüketme alışkanlığını yavaş yavaş yeniden kazanıyor.

Yüzyıllardır yiyeceklerini saklama konusunda birbirinden farklı yöntemler kullanan Anadolu insanı en son teknolojinin sağladığı en büyük kolaylıklardan biri olan, yiyecekleri sağlıklı bir şekilde saklamanın en pratik ve sağlıklı yolu derin donduruculara son yıllarda gözle görülür biçimde artan oranlarda rağbet göstermektedir.

Artık iki kişilik bir aile bile derin dondurucuya mutfağında ihtiyaç duymakta, hem sağlıklı beslenme hem de ev ekonomisine katkı konusunda derin dondurucuyu evlerinin vazgeçilmez ihtiyacı olarak ön plana koymaktadır. Peki, ev ekonomisine katkıda bulanayım derken enerji tasarrufu konusunda yanlış mı davranıyoruz?

 

Derin dondurucu ne kadar elektrik harcar?

Bu elektrik tutarının faturalarımıza yansıması nedir? Bu soruya verilebilecek yanıtın birçok değişkeni vardır. Bu değişkenler, derin dondurucunun iç hacmine, nasıl bir teknolojiyle üretildiğine yani enerji sınıfına, ne sıklıkla kullanıldığına ve ne oranda doldurulduğuna bağlıdır.

En büyük etken elbette derin dondurucunun enerji sınıfı. Fakat satın aldığımız ürünü üreten firmanın belirttiği enerji sınıfının faturaları etkileyen tarafı yukarıda belirttiğimiz etkenlere göre farklılık gösterebilir.

Örneğin hepimizin aşina olduğu watt hesabına göre 1 Kwh 1000 watt demektir aynı zamanda elektronik bir cihazın bir saat içinde tükettiği enerji miktarı hakkında bilgi verir. Bir iş yerinde bir makine 2300 watt elektrik tüketti diyelim bu tüketim 2,3 Kwh enerjiye tekabül eder. Tabiki faturanıza yansıyan bedel bu tüketim üzerinden değerlendirilmeyecek, sayaç okuma bedeli, enerji fonu, ek tüketim bedeli vs. gibi unsurlarda elektrik faturanıza yansıyacaktır.

Ocak Ayı düzenlemesine göre 1 Kwh elektrik yaklaşık olarak 40 kuruşa denk gelir. Kısacası bahsettiğimiz iş yerinde 2300 watt elektrik yakan makine faturaya 9 TL 2 Kuruş olarak yansıyacaktır.

Şimdi bu örneği bir derin dondurucu üzerinden ele alalım. 150 litre iç hacmi bulunan X marka bir derin dondurucu düşünelim, A++ enerji sınıfı bu tür bir derin dondurucu ortalama 0,36 Kwh enerji tüketmektedir. Yani aylık enerji tüketim maliyeti 4 TL 32 kuruştur.

Yazımızda belirttiğimiz üzere bu bedel birçok değişken ve ürünün kullanım bilinciyle azalmakta veya artmaktadır. Günümüzün gelişen teknolojisi ve derin dondurucu sektöründeki gelişmeler derin dondurucuların enerji tüketimini olabildiğince azami seviyeye indirebilmiş ve ailelerin mutfak ekonomisine katkıda bulunurken fatura bedellerinde de yüzleri güldürebilmiştir.

Derin Dondurucu Derin dondurucu ne kadar yakar Derin dondurucular aylık ne kadar elektrik yakar Derin dondurucu elektrik tüketimi Dondurucular ne kadar elektrik harcar Uygun derin dondurucular Enerji tasarruflu derin donduruc
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı