Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Ak Parti'de Davutoğlu ile Kürkçü Gerginliği

Avrupa Konseyi Genel Kurulunda Başbakan Davutoğlu ile Ertuğrul Kürkçü arasında ingilizce soru sorma polemiği yaşandı.

Ak Parti'de Davutoğlu ile Kürkçü Gerginliği
Ak Parti'de Davutoğlu ile Kürkçü Gerginliği Cem Güner
Bu içerik 713 kez okundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu düzenlenen Avrupa Konseyi Genel Kurulunda kendine yöneltilen sorulara cevap verdi Davutoğlu’na soru soranların arasında HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’de vardı. Başbakan’a sorduğu soruyu İngilizce olarak soran Kürkçü, Başbakan Davutoğlu tarafından tepki gördü. Başbakan tepkisinde "keşke sorusunu Türkçe olarak sorsaydı" dedi. Bu açıklamanın ardından sosyal medya üzerinden Kürkçü’nün cevabı gecikmedi.

 

KÜRKÇÜ SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN VERDİĞİ CEVAPTA

Avrupa Konseyi Genel Merkezi resmi dil olarak iki dil belirlemiştir. Çeviri yapılırken Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Yunanca ve 2015 yılından itibaren Türkçe dilleri ile çeviri yapılmaktadır. Fakat basın bültenlerinde, toplantı kayıtlarında ve sosyal medya duyurularında resmi diller yani İngilizce ve Fransızca kullanılmaktadır.

Toplantıda Türk Kamuoyuna seslenmediğini belirten Kürkçü muhatap aldığı kişilere çevirmenler aracılığı ile ulaşmaktansa kendi söylemiyle ulaşmayı hedeflediği için Türkçe değil İngilizce sorusunu sorduğunu belirtti.Avrupa Konseyi Genel Kurulundaki herkes çevirmenler aracılığı ile değil kendi sesiyle söylediklerini dinlediklerini ve herkesin sorduğu soruyu anladığını belirterek İngilizce konuşmasının kendi sesiyle kayıtlara geçtiğini söyledi.

Sorum gayet açık ve netti fakat Başbakanımızın sorduğum soruya verecek cevabı yoktu. Oysaki sorum gayet açıktı ülkedeki Kürt sorununu savaştan başka bir çözüm öneriniz var mı? Sorusuna son terörist temizleninceye kadar hayır cevabı ile Avrupa Konseyi Genel Merkezinde milliyetçi barış odaklı bir lider olmak yerine savaş ağası konumuna düştü ve kaybetti. Herkese anladığı dilde konuşacağız Türk’e Türkçe Kürt’e Kürtçe Avrupalı ’ya anladıkları dilde fakat davamızdan vazgeçmeyeceğiz sözleriyle açıklamasını bitirdi.

Ahmet Davutoğlu Başbakan Davutoğlu Ertuğrul Kürkçü HDP Milletvekili Avrupa Konseyi Genel Kurulu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı