Bugünün İddaa Tahminleri     İddaa Bülteni     Puan Durumları     Haftanın Sakat ve Cezalı Oyuncuları

Kampüslerde sigara satışı yasaklanıyor

Üniversite kampüslerinde sigara satışını yasaklayacak olan yasal düzenlemenin hazırlandığını sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı.

Kampüslerde sigara satışı yasaklanıyor
Kampüslerde sigara satışı yasaklanıyor Cem Güner
Bu içerik 462 kez okundu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Anadolu ajansının (AA) haber merkezine katıldığı bir konuşmasında “Üniversite kampüslerinde sigara satışını kaldırıyoruz. Kampüste sigara satışı olmayacak” diyerek yapılacak uygulamayla ilgili ilk haberi vermiş oldu.

 

SİYAH PAKET UYGULAMASI

Sigara satışı ve tüketimi kapsamındaki yasal düzenlemelere açıklı getiren Sağlık Bakan Müezzinoğlu’na dünyada ilk olarak Avusturalya ‘da başlatılan siyah paket uygulaması ve açık alanlarda sigara içilmesi ile ilgili farklı sorular da yöneltildi. Bakan çalışmaların, sigara içmeyen pasif içici konumundaki tüm insanların haklarının çiğnenmemesi ile ilgili bir çalışma olduğunu belirtti.

 

BİR ÇOK ALANDA SİGARA YASAKLARI GELİYOR

Bakan Müezzinoğlu konuşmasının devamında ise, sigara tüketiminin çocuk parklarında yapılmasının tamamen yasaklanmasının söz konusu olduğunu fakat halka açık parklarda çocuklar için ayrılmış bölümlerin korunma kapsamında olmasıyla birlikte genel anlamda parkların yarısı veya dörtte birinin sigara içilmesi serbest olan bölge olarak ayrılacağının da altını çizdi. 

Cami avluları, parklar gibi birçok alanı kapsayacak olan yasakların alışveriş merkezleri, metro, hastane giriş ve çıkışlarında beli bir mesafeye kadar sigara tüketiminin yasaklanmasıyla sigara içmeyen vatandaşların da haklarının korunmasını sağlayacaklarını belirtti.

 

KAMPÜSTE SİGARA SATIŞI KALDIRILDI

Kampüslerde satışın tamamen kaldırılacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, siyah paket uygulaması hakkında yeterli verinin oluşmamış olması ve sadece bir ülkede uygulanmasından dolayı sıcak bakılmadığını. Ayrıca bu tür bir uygulamanın markayı tamamen yok sayma hükmüne sebep olacağından gündemden çıkartıldığını söyledi.

Sigara Sigara içme alanları Kampüste Sigara Yasak Üniversitede sigara yasak Sigara satışı yasak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cenk, Hem Kafasını Hem de Ayaklarını Kullanabilen Çok İyi Bir Santrfor"
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı
Galatasaray'da Fatih Terim dönemi resmen başladı